Dwie nowe linie metropolitalne jeździć będą w Zagłębiu. Od 10 listopada zmian w rozkładzie jazdy będzie jednak więcej

Od czwartku, 10 listopada, uruchomione zostaną nowe linie metropolitalne – M15 i M109. Z kolei już od poniedziałku, 7 listopada, w związku z wyłączeniem z ruchu ulicy Konstytucji w Dąbrowie Górniczej, zmieni się trasa linii 656.

Facebook/ ZTM Info
ZTM Dąbrowa Górnicza

Nowe linie metropolitalne będą kursować od 10 listopada. Linia M15 będzie pierwszym bezpośrednim połączeniem Zagłębia z Tychami; autobusy jeździć będą na trasie Sosnowiec Szpital Wojewódzki – Tychy Towarowa. Czas przejazdy szacowany jest na około 65 minut, zaś częstotliwość kursowania wynosić będzie w dni robocze, w szczycie co 30 minut, poza szczytem – co 45 min, natomiast wieczorem co godzinę i tak samo w dni wolne. Jak podkreślają w ZTM, nowa „M-ka” zapewni mieszkańcom Tychów bezpośredni dojazd do ośrodków akademickich w Sosnowcu oraz połączy dwa szpitale wojewódzkie w Tychach i Sosnowcu.

Na swojej trasie autobusy częściowo jeździć będą drogą ekspresową S1, co przyspieszy ich kursy. W Tychach i Lędzinach autobusy obsłużą strefy ekonomiczne, a w naszym mieście – rejon uczelni akademickich. W Tychach i Sosnowcu umożliwią dojazd do wojewódzkich szpitali specjalistycznych – podkreśla Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosowca.

Z kolei dotychczasowa linia 634 zmieni się w linię metropolitalną M109 kursującą na trasie Sławków ZWM – Osiedle Mydlice Pętla. Autobusy kursować będą całą dobę – w dni robocze, w szczycie co 20 minut, w ciągu dnia co 30 minut, a rano i wieczorem co 60 minut. – Wspólnie z Zarządem Transportu Metropolitalnego zdecydowaliśmy, że tymczasowo M109 będzie zatrzymywać się na wszystkich przystankach w Dąbrowie Górniczej. Jednocześnie ustaliliśmy również, że trasa linii 49 nie zostanie zmieniona i w dalszym ciągu będzie obsługiwała przystanki na Szałasowiźnie oraz ulicach Sosnowieckiej i Grabocińskiej – poinformował Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Zmian jest więcej

W czwartek, 10 listopada, dojdzie także do innych istotnych zmian. Linia 84 zostanie przekształcona w 684 kursującą na trasie: Strzemieszyce Dworzec Północny – Ząbkowice Dworzec PKP. Autobusy linii 684 będą kursować codziennie co godzinę. Z kolei linia 639 (Ujejsce Skrzyżowanie – Tworzeń Huta Katowice) zastąpi 275. Autobusy będą jeździły codziennie co około 120 minut i co ok. 60 minut w godzinach szczytu. Linia 984 zostanie natomiast przekształcona w linię 628 kursującą na trasie Dąbrowa Górnicza Urząd Pracy – Strzemieszyce Małe Koksownia Przyjaźń. Kursy – przez cały tydzień co godzinę.

Dodajmy, że od poniedziałku, 7 listopada, w Dąbrowie Górniczej – z powodu wyłączenia z ruchu ulicy Konstytucji (budowa infrastruktury wodociągowej i kanalizacyjnej w dzielnicy Ujejsce) – zmienia się trasa przejazdu linii 656 w kierunku Ząbkowice Dworzec PKP i w przystanku Osiedle Mydlice Pętla. Jak informuje ZTM, z obsługi wyłączone zostaną przystanki Ząbkowice Stadion 01 i 02, Ząbkowice Osiedle Młodych Hutników 01 i 02 oraz Ząbkowice Aleja Zwycięstwa (na żądanie) 01 i 02.