Rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego w Sosnowcu. Inwestycja PKP PLK kosztuje 17 milionów złotych

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku Sosnowiec Jęzor Południowy na linii kolejowej Katowice – Kraków. Jak podkreślają w PKP Polskich Liniach Kolejowych SA, dzięki wartej 17 mln złotych inwestycji, mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa. Nowy obiekt zapewni ponadto mieszkańcom dojazd do dużego centrum handlowego.

Fot. Paweł Szwałek/ PKP PLK
Demontaż sieci trakcyjnej w miejscu, w którym powstanie nowy przystanek Sosnowiec Jęzor Południowy

Budowa nowego przystanku Sosnowiec Jęzor Południowy na linii nr 134 (Katowice – Kraków) jest realizowana przez PKP PLK w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość inwestycji to prawie 17 mln zł netto. Prace powinny zakończyć się po koniec roku.

W ramach budowy nowego przystanku powstaną dwa perony jednokrawędziowe na nasypie – między ul. Orląt Lwowskich (DW 79) a drogą S1. Część peronów będzie znajdować się na przęsłach wzdłuż wiaduktu kolejowego nad drogą DW 79. W projekcie są też wiaty, ławki i oświetlenie LED.

– Informację zapewnią gabloty z rozkładem jazdy, zegary i wyświetlacze z danymi o pociągach. Przystanek będzie w pełni dostosowany do potrzeb osób mających trudności z poruszaniem się. Komunikację ułatwią schody oraz pochylnia i winda. Wypukła faktura ścieżek naprowadzających na antypoślizgowej nawierzchni pomoże w dojściu na pociąg niewidomym pasażerom. Zachętą do ekologicznych podróży – łączenia kolei i rowerów – będą stojaki w obrębie przystanku. Bezpieczeństwo zapewni monitoring – wyjaśnia Katarzyna Głowacka z zespołu prasowego PKP PLK.

Prace przy jednym torze potrwają do 6 sierpnia, a ruch pociągów odbywa się po sąsiednim torze. Później roboty przeniesione zostaną na drugi tor. Wykonawca rozpoczął inwestycję od zdjęcia sieci trakcyjnej.

Nowi przystanek sprawi, że mieszkańcy Sosnowca i Jaworzna zyskają lepsze warunki podróży do Katowic, Mysłowic i Krakowa, a także większy dostęp do pociągów. Nowy obiekt zapewni mieszkańcom dojazd między innymi do dużego centrum handlowego. Co ważne, z możliwości podróży pociągiem skorzystają także niepełnosprawni pasażerowie.

Stacja Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: PKP PLK zamierza połączyć Tworzeń z Gołonogiem i Strzemieszycami. Trwają konsultacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/05/2024

Tunel w Strzemieszycach

Może Cię zainteresować:

Tunel w Strzemieszycach, pod torami kolejowymi, jest już gotowy. Będzie bezpieczniej. „Z naszej strony to jeszcze nie koniec”

Autor: Redakcja

13/12/2023