Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu korzystać będzie nie tylko z tradycyjnych karetek, ale i motocykla

Praca ratowników medycznych może stać się jeszcze efektywniejsza dzięki nowym pojazdom, z których korzystać będzie Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu. Obok tradycyjnych karetek pogotowie wyposażone zostało w motoambulans.

Sosnowiec pogotowie motor

Jeszcze jedna karetka dla Sosnowca

Gdy liczy się każda minuta, korki czy brak sprzętu nie mogą stanąć na drodze. Właśnie dlatego tak ważny jest nowy zakup. Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma korzystać z kolejnego pojazdu. Obsłuży go szósty zespół ratownictwa medycznego. Będzie go utrzymywał Narodowy Fundusz Zdrowia. Karetkę zobaczymy na ulicach miasta – oby jak najrzadziej – od 1 kwietnia.

– Cieszę się bardzo na tą długo wyczekiwaną decyzję. Od początku mojej pracy w Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu zabiegałem o uruchomienie dodatkowych zespołów ratownictwa medycznego i motocykla ratunkowego i osiągnęliśmy nasz cel. Był to jeden z naszych priorytetów – mówi prof. AŚ dr hab. Klaudiusz Nadolny, dyrektor pogotowia w Sosnowcu.

Do pacjenta na motocyklu

Od pierwszego dnia kwietnia pracę pogotowia wesprze ratownik poruszający się na motorze.

– Ratownik, który porusza się na specjalnie wyposażonym motocyklu, z zamontowanym sprzętem medycznym, na miejsce wypadku jest w stanie dotrzeć w czasie nawet trzy razy krótszym niż karetka, omijając korki na drogach i udzielić natychmiastowej pomocy. Ponadto czasem okazuje się, że wystarcza pomoc udzielona przez ratownika motoambulansu i przyjazd karetki nie jest potrzebny, co także ma ogromne znaczenie, ponieważ zespół ratownictwa medycznego może zostać skierowany w inne miejsce – tłumaczy Piotr Szwedziński, zastępca dyrektora ds. ratownictwa medycznego w Rejonowym Pogotowiu Ratunkowym w Sosnowcu.

Pojazd powstał na bazie BMW R-1250 RT. Jego koszt to około 270 000 złotych. Motoambulans przygotowuje się na zgłoszenia codziennie do 30 września. Jego kierowca będzie pracował od godziny 7:00 do 19:00. Warto wspomnieć, że to nie pierwsze takie rozwiązanie w Sosnowcu. Do tej pory na motocyklach jeździli wolontariusze z Fundacji Ratownictwo Motocyklowe Polska. Ochotnicy współpracowali z dyspozytorem.

– Od kwietnia w Sosnowcu będziemy mieć własny motoambulans, ale oczywiście w dalszym ciągu współpracujmy z fundacją i korzystamy z ich pomocy – dodaje Piotr Szwedziński.

Pogotowie w jeszcze większym składzie

To nie koniec dobrych wieści dla Zagłębia i Śląska. W okolicy pojawią się dwa kolejne zespoły ratownictwa. W maju swoją pracę rozpocznie nowa grupa w Bytomiu. Natomiast od czerwca – w Dąbrowie Górniczej. Na koniec jeszcze nowinka budowlana.

– Miło nam jest poinformować, że w dniu 18 marca 2024 roku decyzją Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Sosnowcu została wydana ostateczna decyzja dotycząca pozwolenia na użytkowanie nowej Siedziby i Stacji SP ZOZ Rejonowego Pogotowia Ratunkowego w Sosnowcu – cieszą się medycy.
Laboratorium

Może Cię zainteresować:

Bezpłatne badania w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim dla mieszkańców, którzy skończyli „pięćdziesiątkę”

Autor: Urszula Gołkowska

29/09/2023

Porodówkowy mural Sosnowiecki Szpital Miejski

Może Cię zainteresować:

W porodówce Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego pojawił się mural. „Zdjęcie na jego tle będzie stanowiło pamiątkę na długie lata”

Autor: Redakcja

19/03/2024