Bezpłatne badania w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim dla mieszkańców, którzy skończyli „pięćdziesiątkę”

W Sosnowieckim Szpitalu Miejskim odbywają się bezpłatne badania dla tych mieszkańców miasta, którzy w tym roku obchodzą swoje 50. urodziny. Z badań skorzystać można przez siedem dni w tygodniu mówi Aneta Kawka, prezes zarządu sosnowieckiej placówki.

Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay)
Laboratorium

Pół wieku to bez wątpienia powód do świętowania. Z tej okazji można zrobić coś dobrego dla własnego organizmu. Mieszkańcy Sosnowca, którzy w tym roku kończą pięćdziesiąt lat, mają możliwość skorzystania z badań profilaktycznych. Bezpłatnie.

Nie jest tajemnicą, że w pewnym wieku stajemy się bardziej narażeni na choroby, które bardzo dobrze znamy, ale tylko z opowieści. Wydaje nam się, że problemy ze zdrowiem nas nie dotyczą i będzie tak już zawsze. Powiedzmy sobie jednak szczerze, że jedynym sposobem na długie i zdrowe życie jest regularne badanie się, bo to szybka diagnoza i rozpoczęcie leczenia zwiększają nasze szanse na szybki powrót do zdrowia. Warto skorzystać z tego wyjątkowego prezentu – zachęca Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Badania można wykonywać od 1 września do 31 grudnia 2023 roku. Odbywają się one w Szpitalu Miejskim w Sosnowcu przy ul. Zegadłowicza 3 (budynek B – III piętro, Punkt Pobrań Diagnostyki Laboratoryjnej – tel. 324 130 346). Potrzebne będą: dowód tożsamości oraz oświadczenie o zamieszkaniu na terenie Sosnowca. Czego dotyczą badania?

  • W przypadku kobiet: CA – 125 marker nowotworu jajnika, CA – 19-9 marker nowotworu trzustki, HE – 4 marker nowotworu raka jajnika i CEA marker nowotworowy wątroby
  • W przypadku mężczyzn: CA – 19-9 marker nowotworu trzustki, CEA marker nowotworowy wątroby i PSA wykrywanie raka prostaty
Z badań będzie można skorzystać przez siedem dni w tygodniu w godz. 8:30-18:00. Pacjent nie musi być na czczo, natomiast zaleca się zgłoszenie do badania po upływie dwóch godzin od ostatniego posiłku – wyjaśnia Aneta Kawka, prezes zarządu Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego Sp. z o.o. w restrukturyzacji.

Dzięki profilaktyce mamy możliwość na szybsze i skuteczniejsze działanie w przypadku wykrycia niepokojących objawów. Nie wszystkie z nich zdołamy rozpoznać samodzielnie, a kiedy już tak się stanie często jest bardzo późno. Szybsza reakcja na pojawiający się problem to także większe szanse na dłuższe, zdrowsze życie. Profilaktyka nie sprowadza się wyłącznie do badań. Sami także możemy przyczynić się do polepszenia stanu naszego organizmu poprzez: zwiększenie aktywności fizycznej, zróżnicowanie diety czy zmniejszenie poziomu stresu.

Tor przeszkód w Przystanku Otwartej Kultury w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Przystanek Otwartej Kultury zaprasza na „tor przeszkód”. Urządzenie skonstruowane w Politechnice Śląskiej ma pomóc w zrozumieniu osób niewidomych

Autor: Urszula Gołkowska

28/09/2023

Żerompark

Może Cię zainteresować:

Basen i teatr za złotówkę? W Sosnowcu ruszył program Bonus dla Średniaka. To kolejne zniżki dla posiadaczy Sosnowieckiej Karty Miejskiej

Autor: Urszula Gołkowska

27/09/2023