Przy ulicy Naftowej w Sosnowcu powstaje nowe osiedle. Trwa nabór uzupełniający wniosków o najem mieszkań

Jeszcze do wtorku, 2 kwietnia, prowadzony będzie nabór uzupełniający wniosków o najem mieszkania na osiedlu budowanym przy ulicy Naftowej w Sosnowcu. Mieszkania funkcjonować będą w formule TBS.

Mat. pras.
Osiedle Naft Nova

Przypomnijmy: w Sosnowcu przy ulicy Naftowej powstaje nowe osiedle. To wspólna inwestycja miasta i firmy TBS Dombud w Będzina. Osiedle przy ul. Naftowej tworzy sześć 6-piętrowych budynków. Będzie w nich 288 mieszkań – największe o powierzchni 74 mkw., które będą funkcjonować w formule TBS. W każdym z nich będzie łazienka wyłożona płytkami, wyposażona w wannę lub prysznic, umywalkę i wc. W mieszkaniach z osobną kuchnią znajdować się będzie zlewozmywak i kuchenka. Podobnie jest, gdy w mieszkaniu jest aneks kuchenny. Wówczas w części pomieszczenia będą płytki, a w części panele. Mieszkanie jest także wyposażone w drzwi zewnętrzne i wewnętrzne. Na osiedlu powstanie również ponad 370 miejsc parkingowych, z czego 133 w podziemnym garażu, a kolejnych 40 – w garażach.

Dodajmy, że koszt inwestycji to około 100 milionów złotych, z czego ponad 25 procent środków przekazało miasto w formie dofinansowania pochodzącego z Banku Gospodarstwa Krajowego. Istotna informacja jest taka, że to właśnie miasto będzie wskazywało przyszłych najemców, którzy będą musieli spełnić określone kryteria.

Nabór uzupełniający zakończy się po świętach

18 marca rozpoczął się nabór uzupełniający wniosków o zawarcie umowy najmu mieszkania wchodzącego w skład inwestycji mieszkaniowej przy ul. Naftowej. Potrwa do 2 kwietnia, do godziny 15.30 (warto przy tym pamiętać, że w piątek, 29 marca sosnowiecki magistrat będzie nieczynny). Druki wniosku wraz z wymaganymi załącznikami dostępne są do pobrania na stronie internetowej Urzędu Miasta, a także – w formie papierowej – samym magistracie, w Wydziale Gospodarki Lokalowej przy ul. Mościckiego 14, gdzie można także dowiedzieć się o szczegółach naboru.

I właśnie w Wydziale Gospodarki Lokalowej Wypełnione należy złożyć osobiście podpisane wnioski wraz z niezbędnymi załącznikami. Wniosek można też przesłać pocztą – list polecony trzeba wysłać na adres Urzędu Miejskieg: aleja Zwycięstwa 20, 41-200 Sosnowiec z dopiskiem „WGL nabór wniosków ul. Naftowa” (liczy się data stempla pocztowego). Z kolei wszystkie informacje dotyczące mieszkań i osiedla znaleźć można tutaj.

Przyszły najemca musi spełnić odpowiednie kryteria

Jak informuje magistrat, o mieszkanie w nowych blokach starać się będą mogły osoby, które spełnią specjalne kryteria. Średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok, w którym jest zawierana umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie może przekraczać wysokości, o której mowa w art. 7a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 8 grudnia 2006 r. o finansowym wsparciu niektórych przedsięwzięć mieszkaniowych (t. j. Dz. U. z 2023 r. poz. 788 ze zm.).

Starający się o najem mieszkania przy Naftowej nie może posiadać tytułu do lokalu mieszkalnego położonego na terenie Sosnowca, a w przypadku posiadania takiego tytułu musi złożyć oświadczenie, że do dnia podpisania umowy najmu wyzbędzie się posiadanego tytułu prawnego. Ponadto osoba ubiegająca się o zawarcie umowy, ani też żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego, nie może być właścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz nie może przysługiwać jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny. Jak wylicza Urząd Miasta, osoba starająca się o najem nie może też być właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jej udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny.

Wnioskodawca będzie mógł złożyć tylko jeden wniosek o najem mieszkania, w którym będzie mógł wytypować trzy lokale, jakimi jest zainteresowany.

Ile to kosztuje?

Najemca mieszkania w nowych blokach przy ul. Naftowej będzie musiał ponieść koszty tzw. partycypacji i kaucji rocznego czynszu. Zależy to głównie od metrażu mieszkania.

– Przy mieszkaniu o powierzchni 41 metrów kwadratowych i kwocie partycypacji 1300 złotych za metr kwadratowy, da to sumę około 53 000 złotych. Do tego dodać należy kaucję w postaci rocznego czynszu, co przy 41-metrowym mieszkaniu da rocznie sumę ok. 9500 złotych. Najemca poniesie więc koszt ok. 62 000 złote – wyjaśniają w magistracie.

W przypadku największego, 70-metrowego mieszkania kwota partycypacji wyniesie ok. 90 000 złotych, a roczna kaucja czynszowa ok. 16 000 złotych. Łączny koszt wyniesie więc około 107 000 złotych. Co istotne, zarówno kwota partycypacji, jak i kaucji czynszowej podlega zwrotowi – z uwzględnieniem aktualnej inflacji. Może się tak zdarzyć w przypadku wcześniejszej wyprowadzki lub na zasadach spadkowych w przypadku śmierci najemcy.

Nowe osiedle przy ulicy Naftowej

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu przy ulicy Naftowej budują nowe osiedle. Będzie tam niemal 300 nowych mieszkań. Dla kogo?

Autor: Urszula Gołkowska

24/02/2023

Osiedle komunalne w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Cztery bloki przy ul. Jędryki to dopiero początek. Nowe osiedle komunalne ma już pierwszych lokatorów

Autor: Redakcja

26/01/2023