Przejście podziemne z Kilińskiego na 3 Maja w Sosnowcu zamknięte do odwołania

W ramach przebudowy przejścia podziemnego na dworcu kolejowym Sosnowiec Główny jeden z jego wylotów, prowadzący z „patelni” pod ulicą 3 Maja i peronami na ulicę Kilińskiego został zamknięty. Udający się z okolic Pogoni do centrum lub na odwrót muszą się liczyć ze sporymi utrudnieniami.


Jak informowaliśmy niedawno, ruszyła kluczowa faza wielkiej przebudowy peronów na stacji PKP Sosnowiec Główny, które mają dostosować ten ważny dworzec do nowoczesnych standardów oraz zwiększyć przepustowość pociągów aglomeracyjnych i dalekobieżnych. Powstanie także całkiem nowa infrsstruktura:

- Na stacji Sosnowiec Główny dobudujemy dodatkowy peron, a istniejące dostosujemy do obsługi wszystkich podróżnych (…) Wykonawca zdemontował ok. 3 km starych torów - mówi Katarzyna Głowacka, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe.

Niestety, coś za coś - po zwiezieniu dziesiątek tysięcy ton materiałów budowlanych konieczne stało się wyłączenie z ruchu pieszego ważnego łącznika między ścisłym śródmieściem a ważnymi dzielnicami Pogoń, Rudna i Stary Sosnowiec. - Wyburzony zostanie jeden segment przejścia. W jego miejscu będzie wybudowany nowy segment umożliwiający montaż windy i schodów na nowy peron nr 3 - dodaje rzeczniczka PKP PLK.

Budowa nowego przejścia już ruszyła - obecny stan rzeczy ma potrwać planowo do 2 października br. - co na pewno jest dobrą informacją dla studentów spacerujących z dworca np. na wydział filologiczny UŚ, ale też licznych mieszkańców centralnych dzielnic miasta. Dostęp do peronów od strony północnej będzie w międzyczasie możliwy dłuższą o kilometr drogą przez Piłsudskiego do 3 Maja.

Wartość całej inwestycji na linii kolejowej Będzin-Sosnowiec-Sosnowiec Główny to 785 mln złotych, z czego 85% to środki UE; zakłada też m.in. stworzenie stacji Sosnowiec Środula i Katowice Morawa, nowe mosty i wiadukty oraz przebudowę stacji w Szopienicach i Będzinie. Szczegóły całej inwestycji możecie poznać czytając nasz artykuł:

Sosnowiec Dworzec PKP

Może Cię zainteresować:

Rusza kolejny etap przebudowy dworca PKP w Sosnowcu. Pasażerów czeka dodatkowy spacer

Autor: Michał Wroński

27/06/2024

Przystanek Dąbrowa Górnicza Gołonóg

Może Cię zainteresować:

Powstaną nowe parkingi przy stacjach i przystankach kolejowych, między innymi w Będzinie i Dąbrowie Górniczej

Autor: Grzegorz Lisiecki

27/05/2024

Demontaż sieci trakcyjnej w miejscu, w którym powstanie nowy przystanek Sosnowiec Jęzor Południowy

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego w Sosnowcu. Inwestycja PKP PLK kosztuje 17 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

15/05/2024