Powstaną nowe parkingi przy stacjach i przystankach kolejowych, między innymi w Będzinie i Dąbrowie Górniczej

W trzynastu miejscowościach w województwie śląskim – w tym między innymi w Będzinie i Dąbrowie Górniczej, PKP PLK wybuduje nowe parkingi w pobliżu stacji kolejowych. Podpisano już umowę z wykonawcą.

Fot. Krzysztof Ścigała/ PKP PLK SA
Przystanek Dąbrowa Górnicza Gołonóg

Dzięki nowym parkingom możliwe będzie lepsze połączenie podróży samochodem i koleją. Inwestycja, dodajmy, realizowana jest w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. W sumie w niemal 100 miejscowościach w całym kraju przybędzie parkingów przy stacjach i przystankach kolejowych.

Spółka PKP PLK podpisała umowę z wykonawcą na budowę nowych parkingów w trzynastu miejscowościach w województwie śląskim. Miejsca postojowe powstaną przy stacjach i przystankach kolejowych w Dąbrowie Górniczej Gołonogu, Będzinie Ksawerze, Siewierzu, Pyrzowicach Lotnisku, Porębie, Blachowni, Częstochowie Gnaszynie, Koszęcinie, Rusinowicach, Turowie, Teklinowie, Jackowie i Kusiętach Nowych. Pasażerowie będą mogli z nich korzystać w pierwszym kwartale 2025 roku.

Jak informuje PKP PLK, na parkingach będzie oświetlenie i monitoring, dzięki czemu zwiększy się bezpieczeństwo. Będą też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych. Po zakończeniu prac parkingi przekazane zostaną samorządom, które będą odpowiedzialne za ich utrzymanie. Inwestycja jest warta ok. 4,8 mln zł netto.

Demontaż sieci trakcyjnej w miejscu, w którym powstanie nowy przystanek Sosnowiec Jęzor Południowy

Może Cię zainteresować:

Rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego w Sosnowcu. Inwestycja PKP PLK kosztuje 17 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

15/05/2024

Stacja Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: PKP PLK zamierza połączyć Tworzeń z Gołonogiem i Strzemieszycami. Trwają konsultacje

Autor: Grzegorz Lisiecki

02/05/2024