Powstał film o sosnowieckiej społeczności żydowskiej. 21 lutego miał swoją premierę w Mediatece, dziś można zobaczyć go w sieci

"(Nie)Zapomniani:Historia sosnowieckiej społeczności żydowskiej" to film dokumentalny o niegdyś 30 tysięcznej grupie żydowskiej mieszkającej w Sosnowcu. To opowieść o ich tragicznej historii.

Historia społeczności żydowskiej w Sosnowcu

Film "(Nie)Zapomniani" jest dokumentem o historii sosnowieckiej społeczności żydowskiej. W poniedziałek 21 lutego odbyła się jego premiera w Auli Zagłębiowskiej Mediateki. Film został stworzony przez grupę filmową, a za scenariusz i reżyserię odpowiadał Bartosz Bednarczuk. Zdjęciami, montażem i dźwiękiem zajął się Aleksander Goławski. Dzieło zostało przetłumaczone na język angielski przez Tomasz Grząślewicz, który zajął się także konsultacją historyczną.

ZOBACZ TAKŻE:

Pozostały pamiątki i wspomnienia...

Film poświęcony jest prawie 30 tysięcznej grupie osób pochodzenia żydowskiego, która przed wojną zamieszkiwała Sosnowiec. Większości z tych ludzi nie udało się przeżyć wojny. Fabuła opowiada o tragicznej historii niegdyś integralnej części sosnowieckiego społeczeństwa. Dziś pozostały już tylko po nich pamiątki i wspomnienia, a także ten 50 minutowy film opowiadający ich historię. Dokument jest dostępny na YouTube.

Twórcom udało się porozmawiać z Mirą Rosenblatt, kobietą, która przeżyła holocaust.

Mira Rosenblatt i jej córka Belinda Rosenblatt-Levavi, zgodziły się na rozmowę ze mną, której fragmenty znajdziecie w filmie (Nie)Zapomniani - informuje Bartosz Bednarczuk, scenażysta i reżyser filmu.