Po ulicach Sosnowca znów kursuje miejski CiepłoBus. Ogrzewany autobus udostępnił PKM

To kolejny sezon zimowy, kiedy miasto zaprasza osoby bezdomne do skorzystania z pomocy w postaci specjalnego pojazdu. W autobusie można się ogrzać, ale także solidniejszy posiłek czy dojechać do ogrzewalni.

UM Sosnowiec
Cieplobus sosnowiec 2023

Miasto Sosnowiec wychodzi naprzeciw potrzebom osób bezdomnych i w tym szczególnie trudnym dla nich czasie uruchamia specjalną akcję. CiepłoBus to nazwa pojazdu, który kursuje ulicami od godzin popołudniowych do północy. Potrzebujący mogą znaleźć tam schronienie przed mrozem. Podczas dwóch poprzednich sezonów dzięki akcji wydano około 10 000 gorących posiłków oraz 2000 litrów herbaty, a do tego ponad tonę odzieży.

Po raz kolejny PKM Sosnowiec, Wydział Polityki Społecznej oraz Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia (CUSiW) łączą siły przy uruchomieniu „Ciepłobusu”. Ogrzewany autobus zostanie udostępniony przez sosnowiecki PKM Sosnowiec. Zadaniem CUSiW będzie zapewnienie ciepłych posiłków. Chcemy w ten sposób pomóc osobom najbardziej potrzebującym. Nadchodzą zimne dni, dla wielu z nich zapewne będzie to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Gdzie można spotkać CiepłoBus? Codziennie pojawia się na ul. Robotniczej na Konstantynowie o godzinie 15.45. Następnie rusza w dalszą trasę według poniższego rozkładu jazdy:

  • 15:30 pobranie posiłków z CUSiW ul. Szymanowskiego 5a
  • 15:45 Konstantynów, ul. Robotnicza
  • 16:30 Pogoń, ul. Kasztanowa
  • 17:15 Pogoń, ul. Niepodległości (Przychodnia)
  • 18:00 Milowice, parking przy Netto
  • 18:40 Centrum, ul. Teatralna, Parking Teatru
  • 20:00 ul. Partyzantów, ul. 1 Maja
  • 21:00 Modrzejów, ul. Orląt Lwowskich obok Rynku
  • 22:00 Klimontów, ul. Dobrzańskiego obok Parku
  • 23:00 Kazimierz Górniczy, Miejski Dom Kultury
W każdym z poniżej podanych miejsc autobus będzie zatrzymywał na kilkadziesiąt minut do godziny, aby można się było ogrzać i spokojnie spożyć posiłek. Przewidujemy, że autobus będzie jeździł po mieście do północy. Ostatnim przystankiem będzie ogrzewalnia mieszcząca się przy ul. Piotrkowskiej 23. W przypadku gdy będzie taka potrzeba, autobus przewiezie wówczas do ogrzewalni osoby bezdomne – podkreśla Leszek Falis, dyrektor sosnowieckiego Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia.

Policjanci przypominają, żeby nie pozostawać obojętnym na los drugiego człowieka. Funkcjonariusze patrolują miejsca, gdzie mogą przebywać bezdomni, ale ważna jest także współpraca ze strony społeczeństwa. W przypadku zagrożenia życia lub zdrowia należy skorzystać z numeru alarmowego 112. Łagodniejsze sytuacje można zgłaszać Straży Miejskiej, dzwoniąc pod numer 32 296 06 54. Od 1 listopada do 31 marca na terenie całego województwa śląskiego funkcjonuje infolinia - numer telefonu 987 dzięki której uzyskamy wiadomości na temat pomocy potrzebującym. Istnieje również Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, portal umożliwiający zgłoszenie zjawiska bezdomności w danym miejscy. To rozwiązanie nie jest jednak rozpatrywane jako nagła potrzeba interwencji.

Tor przeszkód w Przystanku Otwartej Kultury w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Przystanek Otwartej Kultury zaprasza na „tor przeszkód”. Urządzenie skonstruowane w Politechnice Śląskiej ma pomóc w zrozumieniu osób niewidomych

Autor: Urszula Gołkowska

28/09/2023

Elektryk

Może Cię zainteresować:

„Złota Rączka” pomoże seniorom w Sosnowcu w domowych naprawach. „Każdy senior z programu będzie mógł korzystać raz w miesiącu”

Autor: Redakcja

20/12/2023

Otwarcie Egzotarium w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Nowa duma Sosnowca już otwarta. Egzotarium to tropikalny świat pod dachem

Autor: Katarzyna Pachelska

19/12/2023