Pierwszy „Zielony przystanek” powstanie w Dąbrowie Górniczej jeszcze w tym roku. To projekt z budżetu obywatelskiego. Jest już lokalizacja

W tym roku przystanek Mydlice Szpital w Dąbrowie Górniczej zmieni się nie do poznania. Jego przebudowa to rezultat projektu „Zielone przystanki” zgłoszonego do budżetu obywatelskiego. – Właśnie ogłosiliśmy przetarg na realizację inwestycji w formule „zaprojektuj i wybuduj” – poinformował w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Projekt „Zielone przystanki” złożony został w maju 2021 roku do budżetu obywatelskiego. Zakłada budowę dziesięciu „ekologicznych” przystanków w centrum Dąbrowy Górniczej. W uzasadnieniu realizacji projektu – wycenionego na 550 tys. złotych – czytamy: Realizacja tego projektu to duży krok w stronę ekologii i poprawy jakości powietrza w przestrzeni publicznej, co w konsekwencji może przeciwdziałać zmianom klimatycznym, które są tak duże że prawdopodobnie przyczyniły się do powstania pandemii. „Zielony przystanek” to dodatkowa zieleń w ruchliwej części miasta. Roślinny dach na Zielonym Przystanku zatrzyma nawet 90 proc. spadającego na niego deszczu w ciągu roku. Sam dach zatrzyma jednorazowo nawet 250 l wody. Dodatkowa zieleń i miejscowa retencja wody opadowej w „Zielonym przystanku” obniża temperaturę i ogranicza tzw. miejską wyspę ciepła. Zielony przystanek wyprodukuje nawet 10 kg tlenu. Dodatkowo, gromadzona i odparowywana woda opadowa poprawi mikroklimat, wilgotność i jakość powietrza, zmniejszy ilość pyłów zawieszonych i innych zanieczyszczeń, na które narażeni są pasażerowie oczekujący na transport w ruchliwej części miasta.

Jeszcze w tym roku przebudowany zostanie autobusowy przystanek Mydlice Szpital w kierunku centrum miasta. A właściwie – wybudowany praktycznie od nowa. Rozebrany zostanie chodnik, a także nawierzchnia placu i – oczywiście – dotychczasowa wiata. Do nowego przystanku prowadzić będą nowe chodniki. – Co najważniejsze w tej inwestycji, to komfort pasażerów. Chcemy go zapewnić nie tylko dzięki wspomnianym dojściom, nowej wiacie, ławkom i nowoczesnemu oświetleniu, ale także dzięki zieleni: drzewom, krzewom, roślinom pnącym, ozdobnym trawom i bylinom oraz rozchodnikom na zadaszeniu wiaty, która zostanie na tę okoliczność wyposażone w system nawadniania i odwadniania – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Odnowiona wiata typu Kalisz w Gołonogu

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. „Ikona Gołonoga” jak nowa! Kilkudziesięcioletnia wiata została wyremontowana. „Będzie się tu zatrzymywała jedna z miejskich linii”

Autor: Redakcja

10/05/2023

Przebudowa mostu nad Przemszą

Może Cię zainteresować:

Powstanie nowy most nad Przemszą, będzie też remont drogi. Zmieniają się trasy linii autobusowych w Dąbrowie Górniczej

Autor: Redakcja

12/05/2023