Pierwszy atak zimy za nami. Pługi, ciągniki, CiepłoBus... Czyli jak Sosnowiec przygotował się do sezonu zimowego

Sezon zimowy już w pełni, a warunki na drogach – mimo odwilży – nie należą do najlepszych. Jak w tym roku Sosnowiec przygotował się do zimy?

Fot. Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Zima w Sosnowcu

Szybko zapadający zmrok, deszcz i śnieg, ograniczona widoczność, a do tego oblodzone, śliskie drogi – sezon zimowy zdecydowanie nie należy do najbezpieczniejszych dla kierowców i pieszych. Wszystkie miasta przygotowują się do spodziewanych warunków. Nie inaczej jest w Sosnowcu. Za prace związane z zapewnieniem bezpieczeństwa na drodze odpowiada Miejski Zakład Usług Komunalnych. Ma on na wyposażeniu:

 • sześć pługoposypywarek środków chemicznych
 • dziesięć ciągników rolniczych z pługiem i rozrzutnikiem
 • dwa ciągniki rolnicze z pługiem
 • trzy koparko-ładowarki
 • ładowarkę kołową.

Interwencje zgłaszać można cały czas, dzwoniąc pod numery: 32 291 79 27 oraz 501 456 205.

Uwaga kierowcy! Uwaga piesi!

Warto pamiętać, że na nasze bezpieczeństwo na drodze przede wszystkim odpowiedzialni jesteśmy my sami. Policjanci przypominają o podstawowych zasadach.

– Warunki za oknem nie sprzyjają kierowcom. Również piesi powinni zachować szczególną ostrożność podczas przechodzenia przez jezdnię. Opady mają duży wpływ na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, dlatego tylko wspólna odpowiedzialność pozwoli uniknąć tragicznych zdarzeń. Pamiętajmy o dostosowaniu prędkości samochodu do warunków panujących na drodze! To właśnie niedostosowanie prędkości i niewystarczająca odległość pomiędzy pojazdami są powodem powstawania sporej ilości poważnych zdarzeń drogowych – stwierdzają policjanci.

Mundurowi apelują także o odśnieżanie samochodów i ich regularne przeglądy. Z kolei do obowiązków pieszego należy zadbanie o swoją widoczność przede wszystkim poprzez noszenie odblasków. Te małe elementy zdecydowanie pomagają kierowcom odpowiednio szynko zobaczyć innych uczestników ruchu i uniknąć niebezpiecznych sytuacji.

CiepłoBus wyjeżdża na ulice

Zima to także bardzo trudny okres dla osób bezdomnych. Specjalnie z myślą o nich powstał pomysł CiepłoBus. Co to takiego?

– To wspólna inicjatywa Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miejskiego oraz Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia. Autobus zostanie udostępniony przez sosnowiecki PKM Sosnowiec. Chcemy w ten sposób pomóc osobom najbardziej potrzebującym. Nadchodzą zimne dni, dla wielu z nich zapewne będzie to jedyny ciepły posiłek w ciągu dnia – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Fot. UM Sosnowiec


W busie można się ogrzać, a także zjeść coś ciepłego. W zeszłym roku w ramach akcji wydano 4986 gorących posiłków i około 1100 litrów herbaty.

W każdym z podanych miejsc autobus będzie zatrzymywał na kilkadziesiąt minut do godziny, aby można się było ogrzać i spokojnie spożyć posiłek. Przewidujemy, że autobus będzie jeździł po mieście do północy. Ostatnim przystankiem będzie ogrzewalnia mieszcząca się przy ul. Piotrkowskiej 23. W przypadku gdy będzie taka potrzeba, autobus przewiezie wówczas do ogrzewalni osoby bezdomne – podkreśla Leszek Falis, dyrektor sosnowieckiego Centrum Usług Socjalnych i Wsparcia.

Od 12 grudnia bus pojawia się przy ul. Robotniczej na Konstantynowie o godz. 15.45. Po ok. 30 minutach wyrusza w trasę i odwiedza kolejne dzielnice:

 • 16:30 - Pogoń ul. Kasztanowa
 • 17:15 - Pogoń ul. Niepodległości (Przychodnia)
 • 18:00 - Milowice (Przychodnia)
 • 18:40 - Centrum (ul. Teatralna, Parking Teatru)
 • 20:00 - ul. Partyzantów, ul. 1 Maja
 • 21:00 - Modrzejów – ul. Orląt Lwowskich obok Rynku
 • 22:00 - Klimontów ul. Dobrzańskiego obok Parku
 • 23:00 - Kazimierz Kopalnia

Jeśli widzimy osobę bezdomną, która może potrzebować pomocy, zgłaszajmy tę informację Straży Miejskiej. Kontakt pod numerem telefonu: 32 296 06 54.

Zespół Pieśni i Tańca Śląsk

Może Cię zainteresować:

Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” wystąpi w Sosnowcu. Koncert „Rodzinne Kolędowanie – Święta Noc” w kościele św. Tomasza Apostoła

Autor: Redakcja

22/12/2022

Sosnowiecka Rada Miejska budżet na 2023

Może Cię zainteresować:

Sosnowieccy radni przyjęli budżet na 2023 rok. W planach jest konkurs na opracowanie koncepcji przebudowy centrum miasta

Autor: Redakcja

22/12/2022