Pierwsze elektryczne autobusy trafiły do zajezdni PKM Sosnowiec. Będzie ich w sumie osiem. Cały kontrakt na 27 pojazdów i infrastrukturę jest warty ponad 107 mln złotych

Pierwsze elektryczne autobusy kupione w ramach programu Gepard II trafiły do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Dwa z nich są już w zajezdni PKM Sosnowiec. Metropolia kupiła w sumie 32 pojazdy, które mają zostać dostarczone do końca czerwca. Trwa ponadto montaż infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych.

Pierwsze nowoczesne, elektryczne autobusy trafiają już do czterech metropolitalnych PKM w Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach i Świerklańcu. – To efekt umowy z firmą Solaris Bus & Coach na zakup 27 autobusów 12-metrowych oraz pięciu przegubowych o długości 18 metrów. Pojazdy są klimatyzowane, wyposażone w Wi-Fi, ładowarki USB i przystosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Umowa przewiduje realizację całego zamówienia do 30 czerwca 2023 roku – wyjaśniają w GZM.

Co ciekawe, nowe autobusy to pierwsze pojazdy sygnowane jako Transport GZM, który ma docelowo skoncentrować wszystkie formy mobilności realizowane przez Metropolię. Ponadto połączy i ujednolici wizerunek podmiotów, które tworzą system komunikacji w regionie. W ramach projektu działać będzie 16 mobilnych ładowarek, z których będą mogły korzystać jednocześnie po dwa autobusy. Uruchomionych zostanie również 11 szybkich stacjonarnych ładowarek pantografowych, które pojawiają się w sześciu miastach Metropolii: Będzinie, Gliwicach, Katowicach, Mikołowie, Sosnowcu i Tarnowskich Górach.

Zakup autobusów i infrastruktury ładowania realizowany jest w ramach programu Gepard II, zaś jego koszt to ponad 107 mln zł, a prawie 75 mln zł z tej kwoty pochodzi z dotacji Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020 oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodajmy, że Metropolia planuje jeszcze zakup do 30 autobusów napędzanych wodorem – 20 w ramach zamówienia podstawowego oraz kolejnych, maksymalnie 10, w ramach prawa opcji. Pojazdy trafią do PKM-ów w Tychach, Katowicach i Świerklańcu. Trwa sprawdzanie ofert złożonych w przetargu, a autobusy napędzane wodorem powinny pojawić się w Metropolii w pierwszej połowie 2024 roku.

Komunikacja Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Z Niwki do centrum Katowic bez przesiadki, czyli nowe linie metropolitalne w Sosnowcu. Będą kursować od 3 czerwca

Autor: Redakcja

23/05/2023

Nowe autobusy

Może Cię zainteresować:

Nowoczesne, hybrydowe autobusy pojawiły się w zajezdni w Gołonogu. Wkrótce wyjadą na ulice. Będą obsługiwać między innymi linię 808

Autor: Redakcja

23/01/2023