Odlewnia żeliwa zostanie wybudowana w Dąbrowie Górniczej. Za działkę w „Tucznawie” Włosi zaoferowali ponad 21,7 mln złotych

W strefie inwestycyjnej „Tucznawa” w Dąbrowie Górniczej powstanie odlewnia żeliwa. Ma to być nowoczesny zakład, który produkcję rozpocznie w pierwszym półroczu 2025 roku. Inwestorem jest włoski koncern Brembo.

Fot. Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza
W strefie Tucznawa jest już ośmiu inwestorów

Firma Brembo działa w Dąbrowie Górniczej od 2003 roku. Ma zakład przy ulicy Roździeńskiego. Teraz Włosi za nową, niemal 17-hektarową działkę w strefie inwestycyjnej „Tucznawa”, zaoferowali ponad 21,7 mln złotych. – Przedstawiciele koncernu podkreślają, że odlewnia będzie innowacyjnym zakładem, korzystającym z nowoczesnej technologii produkcyjnej. Rozpoczęcie działalności planowane jest na pierwsze półrocze 2025 r. – informuje dąbrowski magistrat.

Zautomatyzowany w dużym stopniu zakład zatrudniać ma 100 osób. Przypomnijmy, że tarcze hamulcowe z dąbrowskiej fabryki Brembo trafiają do samochodów czołowych marek na całym świecie.

Ośmiu inwestorów w „Tucznawie”

W strefie inwestycyjnej „Tucznawa” działa już osiem dużych podmiotów. Niedawno, bo pod koniec kwietnia działalonść rozpoczął zakład JassBoard, produkujący tekturę falistą. W 2021 r. fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych do akumulatorów samochodów uruchomili Koreańczycy ze SK Hi-Tech Battery Materials Poland (to spółka koncernu SK Innovation). Wcześniej (2017 r.) w „Tucznawie” działalność rozpoczęła japońska fabryka NGK Ceramics, produkująca filtry cząstek stałych, swoje działki mają tam ponadto Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Instanta (produkcja kawy), a także Press Glass (produkcja szyb zespolonych).

Obszar inwestycyjny ma w sumie 256 hektarów – na 211 ha można prowadzić działalność gospodarczą, zaś reszta terenu zajęta jest przez infrastrukturę, czyli drogi, chodniki, sieci wodno-kanalizacyjne i energetyczne czy zbiorniki retencyjne. – Inwestorzy to nie tylko nowe miejsca pracy, ale także zastrzyk gotówki do miejskiej kasy, wpływającej m.in. z opłat i podatków oraz ze sprzedaży nieruchomości – podkreślają urzędnicy.

Odnowiona wiata typu Kalisz w Gołonogu

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. „Ikona Gołonoga” jak nowa! Kilkudziesięcioletnia wiata została wyremontowana. „Będzie się tu zatrzymywała jedna z miejskich linii”

Autor: Redakcja

10/05/2023

Nowe osiedle powstanie w formule TBS

Może Cię zainteresować:

Czynszowe osiedle w Dąbrowie Górniczej: 168 mieszkań i 244 wnioski o najem. Czas na ich weryfikację. Budowa bloków rozpocznie się w połowie roku

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/05/2023