Nowa nawierzchnia, droga rowerowa i rondo zamiast skrzyżowania. Trwa przebudowa ulic Stanisława Staszica i Oddziału AK Ordona w Dąbrowie Górniczej

W Dąbrowie Górniczej trwają prace związane z modernizacją ulic Stanisława Staszica i Oddziału AK Ordona. Na jakim etapie jest inwestycja?

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Trwa remont ul Staszica Ordona w Dąbrowie Górniczej

Przypomnijmy, że przebudowa ulic Stanisława Staszica i Oddziału AK Ordona rozpoczęła się w lutym. Chodzi o ponad dwukilometrowy odcinek, od skrzyżowania z ul. Ziemby do skrzyżowania z ul. Hotelową. W ramach inwestycji odnowiona zostanie nie tylko nawierzchnia jezdni, ale powstaje także kanalizacja deszczowa, droga rowerowa i chodnik. Ponadto uzupełnione zostanie oświetlenie.

Jednym z etapów prac będzie przebudowa skrzyżowania łączącego ulicę Staszica z drogami prowadzącymi do DK94 i S1 na rondo. Dotychczasowe skrzyżowanie nie było bezpiecznym rozwiązaniem. – To miejsce ruchliwe, gdzie często dochodziło do kolizji i wypadków. W nowej odsłonie usprawni ruch i poprawi bezpieczeństwo – informuje dąbrowski magistrat.

Trwają prace na jednym pasie ul. Staszica, między skrzyżowaniem z ulicą Świerkową, a posesją znajdującą się pod numerem 76. Wprowadzono ruch wahadłowy, którym steruje sygnalizacja świetlna. – W miejscu, gdzie trwają prace, powstaje kanalizacja deszczowa, montowane są wpusty i skrzynki rozsączające. To specjalne konstrukcje, umiejscowione pod ziemią, które przyjmują wodę opadową. Zgromadzona w nich woda przesiąka następnie swobodnie w otaczający grunt. Równocześnie wykonywane są chodniki i droga rowerowa – wyjaśniają w UM.

Inwestycja kosztuje niemal 10 milionów złotych. Miasto pozyskało ponad 3,8 mln zł dofinansowania z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Prace mają potrwać w sumie około dziesięciu miesięcy, a ich zakończenie planowane jest pod koniec roku. Dodajmy, że miasto stara się także o dofinansowanie przebudowy pozostałego odcinka ul. Staszica, od ul. Ziemby do Wojska Polskiego. Projekt zakłada powstanie ronda na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego, a także kontynuowanie budowy drogi rowerowej.

Przebudowa Staszica i AK Ordona w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Przebudowa ulic Stanisława Staszica i Oddziału AK Ordona w Dąbrowie Górniczej. Uwaga, w przyszłym tygodniu zmieni się organizacja ruchu

Autor: Grzegorz Lisiecki

10/03/2023

W Dąbrowie Górniczej powstanie osiedle w formule TBS

Może Cię zainteresować:

W połowie roku w Dąbrowie Górniczej ruszy budowa osiedla w formule TBS. Wnioski o mieszkanie będą przyjmowane po świętach. Kto może się starać o lokal?

Autor: Grzegorz Lisiecki

05/04/2023