Rowerowe autostrady mają powstać w Sosnowcu. Pół miliona złotych dofinansowania z Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Pół miliona złotych dofinansowania na opracowanie dokumentacji technicznej dwóch odcinków velostrad – czyli rowerowych autostrad – przeznaczyła dla Sosnowca Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia. Na terenie GZM ma powstać w sumie osiem velostrad o długości około 120 kilometrów, choć nie jest wykluczone, że będzie ich więcej.

Fot. Pixabay
W Sosnowcu powstaną metropolitalne velostrady

Przez Sosnowiec przebiegać mają dwie velostrady, które będą częścią Metropolitalnej Sieci Tras Rowerowych. Mają one połączyć miasto z Czeladzią, Będzinem i Dąbrową Górniczą, a także z Katowicami. Inne velostrady mają łączyć Katowice z Tychami i Mysłowicami. Z kolei jeszcze w I kwartale 2023 r. GZM ma zorganizować nowy przetarg na wykonanie koncepcji technicznych kolejnych tras, między innymi z Katowic przez Siemianowice Śląskie, Chorzów, Bytom do Piekar Śląskich, z Tarnowskich Gór do Bytomia czy z Katowice przez Sosnowiec do Mysłowic (wzdłuż Przemszy). Dodajmy, że przez Sosnowiec – w ramach tworzonej sieci rowerowych autostrad – mają przebiegać trasy 1 oraz 7.

Sosnowiec: 11 kilometrów rowerowej autostrady

Czym będą metropolitalne velostrady? Przede wszystkim mają pełnić rolę linii komunikacyjnych ułatwiając przejazd – i czyniąc go bezpiecznym – do pracy, szkoły czy uczelni. Dotyczy to zarówno przejazdów w jednym mieście, jaki i między miastami. Dlatego, zgodnie z zaleceniami GZM, w dokumentacji technicznej należy między innymi uwzględnić bezpieczne przejazdy przez skrzyżowania, tory czy rzeki, a także bezpieczną infrastrukturę – od barierek ochronnych, przez miejsca obsługi rowerzystów po oświetlenie. Oczywiście przy projektowaniu velostrad trzeba unikać takich unikać rozwiązań, które mogłyby stać się barierami dla osób z niepełnosprawnościami.

Jesteśmy już po otwarciu ofert na wykonanie projektu funkcjonalno-użytkowego. Środki z GZM pozwolą nam domknąć temat i podpisać umowy z wykonawcami. Liczę, że powstanie velostrady pomiędzy naszymi miastami przyczyni się do zmiany naszych przyzwyczajeń transportowych – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

W Sosnowcu powstać ma około 11 kilometrów takich rowerowych autostrad. Odcinek o długości ok. 3,4 km, będący częścią trasy nr 1, ma przebiegać od granicy z Katowicami – przez ul. Kresową, planowaną kładką nad ul. Piłsudskiego i do centrum Sosnowca, z wykorzystaniem śladu i nasypu dawnej linii kolejowej. Pozostałe 7,6 km to różne odcinki będące elementami trasy nr 7 i łączące je z „jedynką”.

Do Czeladzi, Będzina i Dąbrowy Górniczej

Jak będą przebiegać odcinki sosnowieckiej części velostrady nr 7? Oto planowany przebieg tras:

  • Do Czeladzi: od ul. Piłsudskiego w Sosnowcu, wzdłuż drogi ekspresowej nr S 86, wiaduktem w ciągu ul. Gen. Grota-Roweckiego. W granicach Czeladzi – na zachód obok ul. Nowopogońskiej, a potem w ul. Kościuszki i powrót do Nowopogońskiej śladem starej linii kolejowej. Ta część trasy ma się kończyć na DK 94 (ul. Będzińska w Czeladzi). Być może zostanie przedłużona do ul. Wolności w Będzinie, z wykorzystaniem dalszego przebiegu linii kolejowej i wciąż istniejącej infrastruktury mostowej.
  • Do Będzina: w Sosnowca rozpoczynać się ma w rejonie ul. Gen. Grota-Roweckiego, a dalej biec wzdłuż drogi S 86 i przecinać ul. Małobądzką, do skrzyżowania dróg S86 i DK94. Następnie – wzdłuż DK 94 do ul. Będzińskiej w Sosnowcu. Na terenie Będzina velostrada ma przechodzić równolegle do Czarnej Przemszy i kończyć się w sąsiedztwie zamku.
  • Do Dąbrowy Górniczej: trasa ma przebiegać wzdłuż DK 94. Velostrada przetnie ul. Będzińską w Sosnowcu i torowiska tramwajowe, a potem znajdzie się na lewym brzegu Przemszy, by w rejonie ul. Śnieżnej – przez kładkę – przekroczyć rzekę i znaleźć się przy przejeździe kolejowym przy ul. Chemicznej i Piotrkowskiej. Dalej przetnie DK 94, potok Zagórski i ul. Sokolską i – przez Mydlice – trafi do centrum Dąbrowy Górniczej.

Planowany przebieg tras został ustalony przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię przy współpracy z miastami należącymi do GZM. W sumie, w pierwszym etapie, ma powstać w regionie osiem rowerowych autostrad o długości około 120 kilometrów.

Velostrada w Zagłębiu

Może Cię zainteresować:

Velostrada powstanie w Zagłębiu. Szybką ścieżką rowerową dojedziemy z Sosnowca do Katowic

Autor: Paulina Gałbas

20/05/2022

Zakończył się remont torowiska na 1 Maja i Andersa w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Kończy się remont torowiska na 1 Maja i Andersa w Sosnowcu. Tramwaje linii 24 wracają na swoją trasę

Autor: Redakcja

16/02/2023

Nowy radiowóz dla sosnowieckiej policji

Może Cię zainteresować:

Nowy, specjalistyczny radiowóz dla sosnowieckiej policji. Pojazd za 250 tysięcy złotych będzie działał w kilku miastach

Autor: Redakcja

10/02/2023