Lekcje języka polskiego w dąbrowskim magistracie. Urzędowe pisma będą proste i zrozumiałe? „Wiele jest jeszcze do zmiany”

Czytanie pism urzędowych nie należy zazwyczaj do naszych ulubionych zajęć. Pomijając treść – ich forma często pozostawia wiele do życzenia. Czy w Dąbrowie Górniczej będzie inaczej? – Bierzemy dziś lekcje języka polskiego – poinformował w środę, 24 maja, w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Fot. FB/ Marcin Bazylak - prezydent Dąbrowy Górniczej
Zajęcia językowe w dąbrowskim magistracie

Jak się okazuje, pracownicy dąbrowskiego magistratu uczą się od specjalistów, jak stosować zrozumiały język w urzędowych pismach. W urzędzie miasta organizowane są wykłady i warsztaty, które prowadzą językoznawcy. – Prof. Ewa Biłas-Pleszak, prof. Katarzyna Wyrwas i dr Kinga Wąsińska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzą dla nas wykłady i warsztaty ze stosowania prostego i zrozumiałego języka w pismach urzędowych. Wiele już poprawiliśmy, ale też wiemy, że wiele jest jeszcze do zmiany – podkreśla prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak dodaje, dąbrowski magistrat jest jednym z nielicznych urzędów miejskich w Polsce, który wprowadza „proste słowo”. – Nasze pisma często dotyczą spraw trudnych. Dlatego chcemy, by były pisane w prosty i zrozumiały dla mieszkańców sposób. Mam nadzieję, że efekty pobieranych właśnie lekcji zauważycie w korespondencji od nas i w codziennych komunikatach – zaznacza prezydent Bazylak.

Dodajmy, że w 2018 roku Urząd Miasta Tychy – jako pierwszy w Polsce zorganizował warsztaty z prostego języka dla swoich urzędników. Wzięło w nich wówczas udział ponad 200 osób. Pierwsze szkolenie – „Poprawna polszczyzna w korespondencji urzędowej »plain language« – wykład, ćwiczenia grupowe, ćwiczenia komputerowe” – poprowadził dr Tomasz Piekot, językoznawca z Pracowni Polskiej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Efekty zajęć językowych dla urzędników? W 2019 roku magistrat przeprowadził badanie w formie ankiety wśród mieszkańców – aż 99 procent badanych oceniło zmiany pozytywnie.

Jak będzie w Dąbrowie Górniczej?

W Strzemieszycach powstaje przejście podziemne

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Trwa budowa podziemnego przejścia w Strzemieszycach. „Zapewnimy wygodną i bezpieczną komunikację z peronem i obiema częściami dzielnicy”. Koniec prac jesienią?

Autor: Redakcja

23/05/2023

Planowany łącznik w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Jest kilka ofert w miejskim przetargu. Ważny łącznik w końcu powstanie? „Jesteśmy dobrej myśli”

Autor: Redakcja

22/05/2023