Lekcje języka polskiego w dąbrowskim magistracie. Urzędowe pisma będą proste i zrozumiałe? „Wiele jest jeszcze do zmiany”

Czytanie pism urzędowych nie należy zazwyczaj do naszych ulubionych zajęć. Pomijając treść – ich forma często pozostawia wiele do życzenia. Czy w Dąbrowie Górniczej będzie inaczej? – Bierzemy dziś lekcje języka polskiego – poinformował w środę, 24 maja, w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent miasta.

Fot. FB/ Marcin Bazylak - prezydent Dąbrowy Górniczej
Zajęcia językowe w dąbrowskim magistracie

Jak się okazuje, pracownicy dąbrowskiego magistratu uczą się od specjalistów, jak stosować zrozumiały język w urzędowych pismach. W urzędzie miasta organizowane są wykłady i warsztaty, które prowadzą językoznawcy. – Prof. Ewa Biłas-Pleszak, prof. Katarzyna Wyrwas i dr Kinga Wąsińska z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prowadzą dla nas wykłady i warsztaty ze stosowania prostego i zrozumiałego języka w pismach urzędowych. Wiele już poprawiliśmy, ale też wiemy, że wiele jest jeszcze do zmiany – podkreśla prezydent Dąbrowy Górniczej.

Jak dodaje, dąbrowski magistrat jest jednym z nielicznych urzędów miejskich w Polsce, który wprowadza „proste słowo”. – Nasze pisma często dotyczą spraw trudnych. Dlatego chcemy, by były pisane w prosty i zrozumiały dla mieszkańców sposób. Mam nadzieję, że efekty pobieranych właśnie lekcji zauważycie w korespondencji od nas i w codziennych komunikatach – zaznacza prezydent Bazylak.

Dodajmy, że w 2018 roku Urząd Miasta Tychy – jako pierwszy w Polsce zorganizował warsztaty z prostego języka dla swoich urzędników. Wzięło w nich wówczas udział ponad 200 osób. Pierwsze szkolenie – „Poprawna polszczyzna w korespondencji urzędowej »plain language« – wykład, ćwiczenia grupowe, ćwiczenia komputerowe” – poprowadził dr Tomasz Piekot, językoznawca z Pracowni Polskiej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego. Efekty zajęć językowych dla urzędników? W 2019 roku magistrat przeprowadził badanie w formie ankiety wśród mieszkańców – aż 99 procent badanych oceniło zmiany pozytywnie.

Jak będzie w Dąbrowie Górniczej?

W Strzemieszycach powstaje przejście podziemne

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Trwa budowa podziemnego przejścia w Strzemieszycach. „Zapewnimy wygodną i bezpieczną komunikację z peronem i obiema częściami dzielnicy”. Koniec prac jesienią?

Autor: Redakcja

23/05/2023

Planowany łącznik w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Jest kilka ofert w miejskim przetargu. Ważny łącznik w końcu powstanie? „Jesteśmy dobrej myśli”

Autor: Redakcja

22/05/2023

czytaj więcej:

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse

John Thade

Koncert Johna Thade’a odwołany. Syn Jana Kiepury jest chory

Policja Sosnowiec

Sprytny kierowca chciał przekupić policjantów

Ulica Legionów Polskich

Koniec remontu ul. Legionów Polskich. Jest gdzie parkować

Minister zdrowia Adam Niedzielski

Rząd chce wprowadzić obowiązek szczepień. Kogo dotyczy?

Na ulicy Legionów Polskich pojawi się nowy asfalt

Uwaga, ulica Legionów Polskich w Dąbrowie zamknięta

Nowy sklep ALDI zostanie otwarty w Sosnowcu

Czwarty sklep sieci ALDI zostanie otwarty w Sosnowcu