„Klasyka Od-Nowa”. W Będzinie odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek. Klasyczne baśnie i ballady w nowoczesnej aranżacji

W Będzinie odbędzie się I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Klasyka Od-Nowa”. Celem festiwalu jest promowanie polskiej i światowej literatury dla dzieci i młodzieży. Spektakle, które będzie można zobaczyć opierają się na klasyce, ale odkrywają na nowo dawne baśnie i teksty literackie.

Teatr Lalki i Aktora w Wałbrzychu jpg

I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Klasyka Od-Nowa” odbędzie się w dniach 19-23 kwietnia w Teatrze Dzieci Zagłębia, jak podkreślają organizatorzy – w roku obchodów 665-lecia nadania praw miejskich Będzinowi. – I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Klasyka Od-Nowa”, to swego rodzaju ogniwo łączące konwencję z nowoczesnością odkrywając nowe znaczenia we współczesnych trendach artystycznych w sztuce lalkarskiej, w Polsce i na świecie. Teatr Dormana na swojej scenie będzie gościł znakomitych aktorów z kraju i zagranicy: Teatr Baj z Warszawy, Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha oraz Teatr Lalek na Rozdrożu ze Słowacji – informuje będziński magistrat.

Prezentowane na festiwalu spektakle są oparte na klasycznych baśniach i balladach, ale będą zaprezentowane w nowoczesnej aranżacji i z ponadczasowym przesłaniem. – Będą opowiadały o ludzkich emocjach, uczyły spojrzenia w głąb własnych uczuć, odkrywały wartość wspólnego działania, budowania relacji, wchodzenia w świat dorosłości i konfrontacji dobra ze złem. Na deskach będzińskiego teatru zobaczymy bohaterów bajkowej Nibylandii w spektaklu „Piotruś Pan i Wendy”, spojrzymy diabłu w oczy w inscenizacji baśni braci Grimm „Co u diabła”, czy też poznamy wewnętrzny świat emocji i wyobraźni głównego bohatera sztuki „Z głową byka”, dedykowanej młodzieży wchodzącej w dorosłość – podkreślają organizatorzy.

Podczas międzynarodowego festiwalowego tygodnia odbędą się również wydarzenia towarzyszące. – Wszystkich miłośników dziecięcej i młodzieżowej literatury oraz sceny teatralnej zapraszamy na Warsztaty dramatopisarskie z Maliną Prześlugą, podczas których dramatopisarka przedstawi autorskie techniki tworzenia opowieści oraz konstruowania sztuki teatralnej. W przestrzeni Pałacu Mieroszewskich odbędzie się czytanie performatywne „Ślubów Panieńskich” w 230. rocznicę urodzin autora sztuki Alerksandra Fredry. Najbardziej wymownym zobrazowaniem świata dziecięcego będzie Wystawa lalek teatralnych ze zbiorów Teatru Dzieci Zagłębia w Będzinie, na której będzie można podziwiać lalki, rekwizyty, a także elementy dekoracji scenicznej ze spektakli: „Tymoteusz i Psiuńcio”, „Mała Syrenka”, „Miłek Opiłek”, „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka”, „Opowieści z ulicy Brokatowej”, „Ciuf Ciuf!” – zachęcają organiztorzy.

Dodajmy, że I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Klasyka Od-Nowa” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Harmonogram festiwalu:

  • 19 kwietnia (środa), godz. 10 – „Piotruś Pan i Wendy” Teatr Baj z Warszawy, reż. Bartosz Kurowski,
  • 20 kwietnia (czwartek) 10 – „Co u diabła” Miejski Teatr Miniatura z Gdańska, reż. Michał Derlatka,
  • 21 kwietnia (piątek), godz. 11 – „Z głową byka” Białostocki Teatr Lalek, reż. Robert Jarosz,
  • 22 kwietnia (sobota): godz. 10 – „Czarnoksiężnik z krainy OZ” Teatr Lalki i Aktora z Wałbrzycha, reż. Arkadiusz Klucznik, godz. 17 – „Ballady i Romanse” Teatr Dzieci Zagłębia z Będzina, reż. Jerzy Jan Połoński i Marta Wiśniewska,
  • 23 kwietnia (niedziela): godz. 11 – „O kurze, która się nie poddała” Babkove Divadlo Bańska Bystrzyca, reż. Marián Pecko, godz. 13 – Uroczyste zakończenie Festiwalu – wręczenie nagród.

Wydarzenia towarzyszące:

  • 17 kwietnia – 10 czerwca: wystawa lalek teatralnych, Foyer Teatru Dzieci Zagłębia,
  • 19 – 20 kwietnia, godz. od 16 do 18: warsztaty dramatopisarskie, prowadzenie Malina Prześluga Delimata,
  • 23 kwietnia, godz. 13 – czytanie performatywne „Śluby Panieńskie” Aleksander Fredro, reż. Fillip Jaśkiewicz, Pałac Mieroszewskich.
Chasydzie w Lelowie

Może Cię zainteresować:

„Chasydzi w Lelowie”. Wystawa fotografii Arkadiusza Ławrywiańca w Zawierciu

Autor: Michał Wroński

12/04/2023

Alicja Mickoś

Może Cię zainteresować:

Charytatywna impreza sportowa dla Alicji z Sosnowca. Datki zostaną przeznaczone na operację biodra

Autor: Redakcja

12/04/2023