Kilkudziesięcioletnia rywalizacja, wielcy piłkarze. Zespół Zagłębia Sosnowiec znów zmierzy się z Górnikiem Zabrze

We wtorek, 31 października, na stadionie ArcelorMittal Park piłkarze Zagłębia Sosnowiec zmierzą się z Górnikiem Zabrze w meczu 1/16 Pucharu Polski. Historia rywalizacji obu klubów jest długa i sięga lat 50. minionego wieku.

Fot. FB/ Zagłębie Sosnowiec
Zagłębie Sosnowiec

W pierwszej rundzie sezonu 1956 piłkarze Zagłębia wygrali w Zabrzu 2:1, ale w rundzie rewanżowej przegrali u siebie 0:1. Na kolejną ligową wygraną z Górnikiem sosnowiczanie musieli czekać do jesieni 1962 roku, ale wcześniej – 22 lipca 1962 roku, Zagłębie pokonało zabrzan 2:1 w finale Pucharu Polski, który został rozegrany na Stadionie Śląskim. Mecz oglądało 25 tysięcy widzów.

Lata 60. XX wieku były dla obu klubów znakomite, choć to Górnik może się pochwalić większymi sukcesami. Z drugiej strony przez dziesięć lat, od 1962 do 1972 roku Zagłębie tylko raz zajęło w tabeli miejsce gorsze niż piąte, a trzykrotnie zostało wicemistrzem Polski ustępując tylko Górnikowi Zabrze. Dodajmy, że 27 czerwca 1971 roku, ponownie na Stadionie Śląskim, Zagłębie po raz drugi zmierzyło się z Górnikiem w finale Pucharu Polski. Tym razem lepsi byli zabrzanie, którzy wygrali 3:1.

Co ciekawe, po raz ostatni w Pucharze Polski Zagłębie zagrało z Górnikiem w 2015 roku, także w 1/16. Sosnowiczanie wygrali wówczas 3:1. – Powtórka takiego wyniku będzie jutro mile widziana – podkreślają sosnowiczanie w mediach społecznościowych.

Zagłębie i Górnika łączy nie tylko długa historia rywalizacji, ale także świetni piłkarze, którzy niegdyś występowali w obu zespołach. To między innymi Józef Machnik, Władysław Szaryński, Jan Urban czy Marek Bęben.

Wtorkowy mecz na stadionie ArcelorMittal Park rozpocznie się o godzinie 18. Bramy zostaną otwarte o godzinie 16.30, natomiast sześć kas – już o godzinie 15. Dodajmy, że spodziewany jest przyjazd zorganizowanej grupy kibiców z Zabrza.

W 2015 roku, w 1/16 Pucharu Polski, Zagłębie wygrało z Górnikiem 3:1. Jak będzie teraz?

Siatkarze Aluronu CMC Warty Zawiercie grać będą w Arenie Sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Europejskie rozgrywki w Zagłębiu: piłka nożna, siatkówka, piłka ręczna, czyli Raków Częstochowa, Aluron CMC Warta Zawiercie, Górnik Zabrze. Emocje gwarantowane?

Autor: Grzegorz Lisiecki

29/08/2023

Polska reprezentacja przyjedzie do Sosnowca w listopadzie

Może Cię zainteresować:

Turniej o Puchar Niepodległości, prekwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i mistrzostwa świata U18. Stadion Zimowy na kilka miesięcy stanie się „domem polskiego hokeja”

Autor: Redakcja

29/09/2023

Stadion piłkarski w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

„Święta wojna” na otwarcie nowego stadionu: Zagłębie Sosnowiec kontra GKS Katowice. A w marcu mecz polskiej reprezentacji!

Autor: Jacek Gaim

18/01/2023