Jura Krakowsko-Częstochowska. Zamek na Szlaku Orlich Gniazd, bazylika, muzea... Związek Gmin Jurajskich stał się większy

Zamek Rabsztyn, rynek miejski, zabytkowa bazylika, muzea… Olkusz wraca do Związku Gmin Jurajskich po 14 latach nieobecności. – Prowadzone przez nas od wielu lat inwestycje w rozwój potencjału turystycznego, jak choćby zamek Rabsztyn oraz ekspozycja Podziemny Olkusz sprawiają, że członkostwo gminy Olkusz w Związku Gmin Jurajskich może przyczynić się do ich dodatkowej popularyzacji, co powinno skutkować zwiększeniem liczby turystów – powiedział Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Fot. Facebook/ Związek Gmin Jurajskich
Olkusz znów w ZGJ

Przypomnijmy, że Związek Gmin Jurajskich jest stowarzyszeniem gmin z województwa śląskiego i małopolskiego położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Związek powstał w 1991 roku, by promować Jurę. Do Związku Gmin Jurajskich należą między innymi zagłębiowskie miasta – Dąbrowa Górnicza, Siewierz i Sławków.

Olkusz wystąpił ze związku w 2008 roku, jednak – jak podkreślają w gminie – w ostatnich latach znów nawiązano współpracę. Pomogła między innymi Juromania, organizowana od 2018 roku – Olkusz od początku uczestniczy w tym święcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wydarzenia organizowane są nie tylko w samym mieście, ale oczywiście także na zamku Rabsztyn. Teraz Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę o wstąpieniu miasta i gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich. – Oznacza to powrót Srebrnego Miasta do ZGJ po 14 latach – podkreślają w Olkuszu.

W uzasadnieniu uchwały przeczytać można między innymi, że „przystąpienie gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich przyczyni się do integracji z innymi gminami członkowskimi oraz będzie sprzyjało gospodarczemu i kulturowemu rozwojowi gminy Olkusz, a także wzmocnieniu jej potencjału. Członkostwo gminy Olkusz w Związku Gmin Jurajskich pozwoli na włączenie gminy Olkusz w podejmowane przez Związek działania mające na celu turystyczne promowanie terenów jurajskich i wspieranie rozwoju turystyki na terenie gmin członkowskich poprzez m.in. publikacje i akcje promocyjne, dbanie o infrastrukturę turystyczną oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami krajowymi i zagranicznymi pragnącymi inwestować na terenie Jury”.

Jesteśmy tym faktem zachwyceni, gdyż gmina Olkusz bogata jest w wyjątkowe jurajskie skarby i atrakcje! Historyczny rynek miejski, zabytkowa bazylika, wspaniałe muzea a wśród nich między innymi Podziemny Olkusz… przepiękny, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd i zbudowany na słynnej Kruczej Skale zamek Rabsztyn oraz tajemnicze skalne miasto w Rezerwacie Pazurek… brzmi to po prostu świetnie! – podkreślają w Związku Gmin Jurajskich.

Igraszki z diabłem

Może Cię zainteresować:

Prezydent Mysłowic to Belzebub, a prezydent Sosnowca... też chce twojej duszy. Premiera "Igraszek z diabłem". Cel: charytatywny

Autor: Redakcja

12/12/2022

Bobra Górnika wymyślił 9-letni Mikołaj

Może Cię zainteresować:

W Dąbrowa Górniczej stanie figurka Bobra Górnika, którą zaprojektował 9-letni Mikołaj. Odsłonięcie już w niedzielę

Autor: Redakcja

02/12/2022

Polscy żeglarze niepełnosprawni

Może Cię zainteresować:

Poobijana, w siniakach, ale zwycięska. Dąbrowianka Olga Górnaś-Grudzień, wraz z Piotrem Cichockim, została mistrzynią świata żeglarzy z niepełnosprawnościami

Autor: Redakcja

29/11/2022