Jura Krakowsko-Częstochowska. Zamek na Szlaku Orlich Gniazd, bazylika, muzea... Związek Gmin Jurajskich stał się większy

Zamek Rabsztyn, rynek miejski, zabytkowa bazylika, muzea… Olkusz wraca do Związku Gmin Jurajskich po 14 latach nieobecności. – Prowadzone przez nas od wielu lat inwestycje w rozwój potencjału turystycznego, jak choćby zamek Rabsztyn oraz ekspozycja Podziemny Olkusz sprawiają, że członkostwo gminy Olkusz w Związku Gmin Jurajskich może przyczynić się do ich dodatkowej popularyzacji, co powinno skutkować zwiększeniem liczby turystów – powiedział Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Fot. Facebook/ Związek Gmin Jurajskich
Olkusz znów w ZGJ

Przypomnijmy, że Związek Gmin Jurajskich jest stowarzyszeniem gmin z województwa śląskiego i małopolskiego położonych na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Związek powstał w 1991 roku, by promować Jurę. Do Związku Gmin Jurajskich należą między innymi zagłębiowskie miasta – Dąbrowa Górnicza, Siewierz i Sławków.

Olkusz wystąpił ze związku w 2008 roku, jednak – jak podkreślają w gminie – w ostatnich latach znów nawiązano współpracę. Pomogła między innymi Juromania, organizowana od 2018 roku – Olkusz od początku uczestniczy w tym święcie Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Wydarzenia organizowane są nie tylko w samym mieście, ale oczywiście także na zamku Rabsztyn. Teraz Rada Miejska jednogłośnie przyjęła uchwałę o wstąpieniu miasta i gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich. – Oznacza to powrót Srebrnego Miasta do ZGJ po 14 latach – podkreślają w Olkuszu.

W uzasadnieniu uchwały przeczytać można między innymi, że „przystąpienie gminy Olkusz do Związku Gmin Jurajskich przyczyni się do integracji z innymi gminami członkowskimi oraz będzie sprzyjało gospodarczemu i kulturowemu rozwojowi gminy Olkusz, a także wzmocnieniu jej potencjału. Członkostwo gminy Olkusz w Związku Gmin Jurajskich pozwoli na włączenie gminy Olkusz w podejmowane przez Związek działania mające na celu turystyczne promowanie terenów jurajskich i wspieranie rozwoju turystyki na terenie gmin członkowskich poprzez m.in. publikacje i akcje promocyjne, dbanie o infrastrukturę turystyczną oraz pomoc w nawiązywaniu kontaktów z partnerami krajowymi i zagranicznymi pragnącymi inwestować na terenie Jury”.

Jesteśmy tym faktem zachwyceni, gdyż gmina Olkusz bogata jest w wyjątkowe jurajskie skarby i atrakcje! Historyczny rynek miejski, zabytkowa bazylika, wspaniałe muzea a wśród nich między innymi Podziemny Olkusz… przepiękny, znajdujący się na Szlaku Orlich Gniazd i zbudowany na słynnej Kruczej Skale zamek Rabsztyn oraz tajemnicze skalne miasto w Rezerwacie Pazurek… brzmi to po prostu świetnie! – podkreślają w Związku Gmin Jurajskich.

Igraszki z diabłem

Może Cię zainteresować:

Prezydent Mysłowic to Belzebub, a prezydent Sosnowca... też chce twojej duszy. Premiera "Igraszek z diabłem". Cel: charytatywny

Autor: Redakcja

12/12/2022

Bobra Górnika wymyślił 9-letni Mikołaj

Może Cię zainteresować:

W Dąbrowa Górniczej stanie figurka Bobra Górnika, którą zaprojektował 9-letni Mikołaj. Odsłonięcie już w niedzielę

Autor: Redakcja

02/12/2022

Polscy żeglarze niepełnosprawni

Może Cię zainteresować:

Poobijana, w siniakach, ale zwycięska. Dąbrowianka Olga Górnaś-Grudzień, wraz z Piotrem Cichockim, została mistrzynią świata żeglarzy z niepełnosprawnościami

Autor: Redakcja

29/11/2022

czytaj więcej:

Ruiny pałacu we Włodowicach

Związek Gmin Jurajskich znów stał się większy

Sosnowiec katowice tramwaj

Szybki tramwaj w Sosnowcu, szybsza kolej do Katowic

Wadlemar malina podróżnik sosnowiec

Sosnowiec ma pozdrowienia z alpejskiego szczytu

Kosciol sw ducha tychy6

Piramida, boazeria, kosmos. Niemczyk spotkał Nowosielskiego

Szyb Franciszek Budynek administracji

Węglowa Atlantyda, czyli śladami najstarszej kopalni

Chorzów Park Śląski

Czego potrzebuje Park Śląski? Wkróce debata ŚLĄZAG-a

Ferie Last Minute zdjęcie główne do artykułu

Ferie zimowe 2023 last minute. Fajne oferty