W Dąbrowa Górniczej stanie figurka Bobra Górnika, którą zaprojektował 9-letni Mikołaj. Odsłonięcie już w niedzielę

Od niedzieli, 4 grudnia, w pobliżu pomnika Stanisława Staszica pojawi się... Bóbr Górnik. Zaprojektował go 9-letni Mikołaj, a figurkę z brązu wykonał Andrzej Gajda z Katowic.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Bobra Górnika wymyślił 9-letni Mikołaj

Mikołaj ma dziewięć lat i głowę pełną pomysłów. Po wizycie w stolicy Dolnego Śląska w głowie zaświtał mu kolejny: Wrocław słynie z figurek krasnoludów, a Dąbrowa Górnicza mogłaby się szczycić figurkami bobrów. Od pomysłów do czynów u Mikołaja droga krótka, więc napisał w tej sprawie list do prezydenta Marcina Bazylaka. Prezydent list przeczytał i zaprosił chłopca na spotkanie. To był początek artystycznej współpracy miasta z trzecioklasistą – informuje dąbrowski magistrat.

9-latek przygotował projekt – powstały rysunki bobrów, którym nadał imiona, a przy okazji zaproponował, gdzie bobry mogłyby stanąć. Przy pracy pomagali mu nie tylko rodzice, ale także Joanna Słoń z Pracowni Ceramiki Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej. I tak powstał model przestrzenny figurki bobra – z gliny. Był to Bóbr Górnik. Z kolei odlew figurki w brązie wykonał Andrzej Gajda z Katowic. Wiadomo już, że figurka Bobra Górnika stanie na skwerze im. Antoniego Pilarza przed Muzeum Miejskim „Sztygarka”. Oficjalne odsłonięcie zaplanowano na niedzielę, 4 grudnia, czyli w Barbórkę.

Jak informuje dąbrowski magistrat, tego samego dnia Młodzieżowy Ośrodek Pracy Twórczej ogłosi konkurs plastyczny na maskotkę miasta. Honorowy patronat nad konkursem objął prezydent Dąbrowy Górniczej Marcin Bazylak.

Dodajmy, że 4 grudnia odbędą się w mieście oficjalne obchody Barbórki; początek o godzinie 10 pod Resursą. W planach między innymi koncert Miejskiej Orkiestry Dętej.