Jorkyball? To połączenie piłki nożnej i squasha. W Sosnowcu rozpoczęły się mistrzostwa świata z udziałem polskiego zespołu

W Sosnowcu rozpoczęły się mistrzostwa świata w jorkyball. Pierwszy mecz polski zespół rozegra w środę, 8 listopada, z Węgrami. W grupie B są także Hiszpanie i Włosi.

Fot. Jorkyball International Federation
Mecz jorkyballa

Czym jest jorkyball? To odmiana piłki nożnej, która została połączona z zasadami squasha. W „klatce” o wielkości 5 x 10 x 3 metry, grają dwie dwuosobowe drużyny, które starają się posłać piłkę do bramki o wymiarach metr na metr. Jeden zawodnik w zespole gra w ataku, drugi zaś jest defensorem i broni bramki. Gra toczy się do trzech wygranych setów, a każdy z nich kończy się po siódmym strzelonym golu. Piłka do jorkyballa jest wyraźnie mniejsza od tej z dużego boiska i… jest „włochata”.

Dodajmy, że gra pochodzi z Francji, a wymyślił ją w 1987 roku mieszkaniec Lyonu Gilles Paniez. Pierwszy jorkyballowy mecz Paniez rozegrał w swoim garażu.

W Polsce pierwsze boisko do jorkyballa powstało w 2009 roku w Sosnowcu, nic zatem dziwnego, że klub Jorkyball Sosnowiec od lat odnosi sukcesy – także na arenie międzynarodowej. W 2013 i 2017 roku sosnowiecki zespół wywalczył tytuł klubowego mistrza świata, a w kolejnych latach zdobywał tytułu wicemistrzowskie, nie tylko w rozgrywkach klubowych, ale i krajowych.

Od wtorku, 7 listopada, w hali „Zagórze” przy ul. Braci Mieroszewskich w Sosnowcu rozgrywane są mistrzostwa świata w piłce nożnej 2vs2, czyli w jorkyballu. W rywalizacji krajowej o tytuł mistrzowski walczy siedem zespołów. W grupie Polacy swój pierwszy mecz rozegrają w środę, 8 listopada, z Węgrami (początek o godzinie 17.20). Dwa kolejne spotkania Polacy rozegrają w czwartek – z Hiszpanią (g. 10.40) i Włochami (g. 20). Wstęp kosztuje 5 złotych.

Polska reprezentacja przyjedzie do Sosnowca w listopadzie

Może Cię zainteresować:

Turniej o Puchar Niepodległości, prekwalifikacje do Zimowych Igrzysk Olimpijskich i mistrzostwa świata U18. Stadion Zimowy na kilka miesięcy stanie się „domem polskiego hokeja”

Autor: Redakcja

29/09/2023

Zespół z Sosnowca wygrał finał po rzutach karnych

Może Cię zainteresować:

Bilardziści z Sosnowca zostali mistrzami Polski! Finał w Kielcach był dramatyczny i zakończył się rzutami karnymi. „Wygrywanie w gronie przyjaciół to przywilej”

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/11/2023