Jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską? Odpowiada Zarząd Transportu Metropolitalnego. Na lekcjach komunikacyjnych

Jak bezpiecznie podróżować komunikacją miejską? Jak zaplanować podróż, kupić bilet i korzystać z ulg? Dlaczego transport zbiorowy jest ważny dla planety? Między innymi takie tematy będą poruszane podczas tzw. lekcji komunikacyjnych organizowanych przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. Lekcje były już organizowane między innymi w szkołach podstawowych w Będzinie i Dąbrowie Górniczej. W poniedziałek, 18 września, rozpoczął się nabór do kolejnej edycji tej akcji.

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów ze szkół podstawowych z klas II-III. Zgłaszać się mogą placówki znajdujące się w obsługiwanym przez ZTM obszarze – to 57 miast i gmin. Pierwsze zajęcia odbędą się w październiku.

Podczas lekcji i warsztatów pracownicy ZTM opowiadają dzieciom o zasadach bezpiecznego podróżowania komunikacją miejską oraz jej wpływie na środowisko. Poprzez zabawę najmłodsi dowiadują się jak zachowywać się w autobusie, tramwaju i trolejbusie oraz dlaczego korzystanie z transportu zbiorowego jest proekologiczne. W Katowicach lekcje współprowadzone są z funkcjonariuszami z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach – informuje Zarząd Transportu Metropolitalnego.

Przypomnijmy, że w pierwszej edycji lekcji komunikacyjnych wzięło udział ponad 450 uczniów m.in. z Będzina, Dąbrowy Górniczej, Chorzowa, Katowic, Siemianowic Śląskich i Tychów.

– Zainteresowanie lekcjami było bardzo duże i z tego powodu uznaliśmy, że należy kontynuować ten projekt – mówi Małgorzata Gutowska, dyrektor ZTM. – Spotkania służą nie tylko poszerzaniu wiedzy, ale również bezpieczeństwu. Nasi pracownicy przypominają dzieciom o głównych zasadach bezpiecznego poruszania się po drodze i podróżowania komunikacją miejską – dodaje.

ZTM wyjaśnia, jako można zgłosić się do kolejnej edycji lekcji komunikacyjnych: – Na stronie głównej Zarządu Transportu Metropolitalnego w zakładce Edukacja – Lekcje komunikacyjne znajduje się specjalny formularz, który mogą uzupełnić przedstawiciele danej placówki edukacyjnej. Skan uzupełnionej karty zgłoszeniowej wystarczy przesłać na adres mailowy: kancelaria@metropoliaztm.pl. Wiadomość należy zatytułować „Zgłoszenie na lekcje komunikacyjne”. Po otrzymaniu formularza ZTM będzie kontaktować się bezpośrednio z wyznaczonym w karcie zgłoszeniowej pracownikiem placówki. Wiadomości należy wysyłać od 18 września do końca maja.

Trasa linii 716 ma być wydłużona

Może Cię zainteresować:

Nowa linia minibusowa w Dąbrowie Górniczej, zmiana trasy 716. A jeszcze w lipcu będą trzy kolejne wnioski do ZTM

Autor: Redakcja

04/07/2023

Odnowiona wiata typu Kalisz w Gołonogu

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. „Ikona Gołonoga” jak nowa! Kilkudziesięcioletnia wiata została wyremontowana. „Będzie się tu zatrzymywała jedna z miejskich linii”

Autor: Redakcja

10/05/2023