Dąbrowski budżet obywatelski: zgłoszonych 37 projektów, do wydania 5,2 mln złotych. Najpierw weryfikacja, potem głosowanie

Zakończyło się przyjmowanie projektów do tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. Mieszkańcy złożyli w sumie 37 propozycji inwestycji. Teraz obywatelskie projekty będą weryfikowane.

Fot. Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza
Dąbrowa Górnicza

Przypomnijmy, że propozycje projektów w tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej można było składać do 5 czerwca. W tym roku na realizację inwestycji przeznaczono 5,2 mln złotych. Co istotne, od tego roku obowiązują nowe zasady – szacunkowa wartość projektu zgłaszanego w ramach budżetu obywatelskiego nie może być mniejsza niż 50 tys. złotych i nie większa niż 4 mln złotych. Jedynie wartość projektów „miękkich” – przedsięwzięć społecznych, rekreacyjnych, sportowych, kulturalnych – może być mniejsza niż 50 tys. zł.

To tegorocznego budżetu obywatelskiego mieszkańcy zgłosili 37 projektów. Oto kilka z propozycji:

  • oświetlenie ścieżki pieszo-rowerowej wokół Pogorii III,
  • budowa tężni solankowej w parku Hallera,
  • montaż bibliotecznego książkomatu w Fabryce Pełnej Życia,
  • stworzenie strzelnicy łuczniczej na hałdzie Stanisław,
  • budowa „pupmtracku” – rowerowego toru do jazdy,
  • unowocześnienie terenu wokół plaży miejskiej przy Pogorii I,
  • budowa ogólnodostępnego naukowego placu zabaw przy SP nr 8,
  • budowa orlika ze sztuczną nawierzchnią w Łęce.

Po naborze projektów czas na ich weryfikację, a projekty, które będą możliwe do realizacji trafią pod głosowanie, które odbędzie się w dniach 11-17 września. Formuła głosowania również została zmieniona. Teraz będzie można głosować „portfelem”. Mieszkańcy na projekty mogą rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając 5,2 mln zł, można np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. Każdy z nich otrzyma po jednym punkcie.

Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowski budżet obywatelski: trwa nabór projektów, do wydania w tym roku jest 5,2 mln złotych. Uwaga, są nowe zasady

Autor: Redakcja

30/05/2023

Przebudowa mostu nad Przemszą

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Remont mostu nad Przemszą trwa, ale droga jest już wyremontowana. „Nie było miejsca na chodnik, bo musielibyśmy wyciąć drzewa”

Autor: Redakcja

06/06/2023