Dąbrowski budżet obywatelski: dziesięć projektów na liście, czas na głosowanie. Do wydania ponad 5 milionów złotych

Dziesięć projektów znalazło się na liście IV edycji budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej. Głosowanie rozpocznie się 11 września, a zakończy 17 września. Pula środków w tegorocznym budżecie to 5,2 mln złotych.

Fot. Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza
Trwa czwarta edycja budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej

Do tegorocznego budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej wpłynęło w sumie 37 projektów. Dwa nie zakwalifikowały się do dalszej oceny z powodów formalnych.

– 35 propozycji zostało skierowanych do odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego, które weryfikowały możliwość realizacji tych pomysłów i ich szacunkową wartość. Ostatecznie po weryfikacji formalnej, merytoryczno-prawnej i odwołaniach autorów na listę do głosowania skierowanych zostało 10 projektów, w tym jeden połączony z sześciu tożsamych – informuje dąbrowski magistrat.

Dodajmy, że wartość wszystkich dziesięciu propozycji to 15 mln 237 tys. złotych, tymczasem pula środków wynosi 5,2 mln złotych. Wszystkie projekty są tutaj.

Wybrane projekty zostaną zrealizowane w przyszłym roku. Które? Odpowiedź na to pytanie da głosowanie rozpoczynające się 11 września. Głosy oddawać można tutaj. Głosowanie potrwa do 17 września, a jego wyniki znane będą w październiku.

W tym roku formuła głosowania została zmieniona i będzie można głosować „portfelem”. Mieszkańcy mogą rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając 5,2 mln zł, można np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. A każdy z nich otrzyma po jednym punkcie.

Dwa „zaległe” projekty

Przypomnijmy, że to czwarta edycja dąbrowskiego budżetu obywatelskiego. Pierwsza edycja odbyła się w 2019 roku – do realizacji wybrano projekt rewitalizacji parku Podlesie. Z kolei 2020 roku zwyciężył projekt dotyczący renowacji Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego, a w 2021 mieszkańcy wybrali pięć projektów – zrealizowano nasadzenia drzew i krzewów przy ul. Krasińskiego i Wojska Polskiego, montaż urządzeń do ćwiczeń nad Pogorią III, doposażenie jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt i pojazdy. Do realizacji pozostały projekty „Amfiteatr Pełen Życia” (budowa tężni solankowej w Ząbkowicach, trzecie postępowanie przetargowe zostało unieważnione z powodu zbyt wysokiej ceny) i „Zielone Przystanki” (ekologiczne wiaty przystankowe).

W 2022 roku budżet obywatelski został zawieszony. W tym czasie opracowano nowe zasady, które obowiązują w tym roku.

Renowacja plantów im. harcmistrza Stefana Piotrowskiego to jeden ze zwycięskich projektów dąbrowskiego budżetu obywatelskiego

Może Cię zainteresować:

Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej: weryfikacja zakończona, czas na odwołania. Głosowanie już za kilka tygodni

Autor: Redakcja

08/08/2023

Projekt Zielonego przystanku w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Pierwszy „Zielony przystanek” powstanie w Dąbrowie Górniczej jeszcze w tym roku. To projekt z budżetu obywatelskiego. Jest już lokalizacja

Autor: Redakcja

18/05/2023