Budżet obywatelski w Dąbrowie Górniczej: weryfikacja zakończona, czas na odwołania. Głosowanie już za kilka tygodni

Kolejny etap dąbrowskiego budżetu obywatelskiego powoli się kończy. Zgłoszone projekty przeszły weryfikację. Do środy, 9 sierpnia, można składać odwołania, zaś do 25 sierpnia znana będzie pełna lista dopuszczonych do głosowania. Przypomnijmy: do wydania jest 5,2 ml złotych.

Fot. Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza
Renowacja plantów im. harcmistrza Stefana Piotrowskiego to jeden ze zwycięskich projektów dąbrowskiego budżetu obywatelskiego

W tym roku mieszkańcy Dąbrowy Górniczej złożyli do budżetu obywatelskiego powoli 37 propozycji – ze względów formalnych do kolejnego etapu nie zakwalifikowały się dwa. – 35 propozycji zostało skierowanych do odpowiednich wydziałów Urzędu Miejskiego, które weryfikowały możliwość realizacji tych pomysłów i ich szacunkową wartość. 10 projektów uzyskało pozytywną rekomendację i będą mogły trafić pod głosowanie. Ze względu na ograniczenia prawne czy finansowe, 3 z nich zaakceptowano częściowo, nie uwzględniając całego zakresu przedsięwzięcia, wskazanego przez pomysłodawcę – informuje dąbrowski magistrat.

Opisy projektów dostępne są tutaj. Autorzy pomysłów, którzy nie zgadzają się z ich oceną mogą – do 9 sierpnia – złożyć odwołania. Będą one rozpatrywane do 11 sierpnia. Z kolei do 25 sierpnia opublikowana zostanie oficjalna lista projektów, na które będzie można głosować – samo głosowanie zaplanowane jest na 11-17 września.

Przypomnijmy, że w tym roku formuła głosowania została zmieniona. Teraz będzie można głosować „portfelem”. Mieszkańcy na projekty mogą rozdysponować całą kwotę przewidzianą dla budżetu. Mając 5,2 mln zł, można np. wybrać jeden projekt o wartości 2,5 mln zł, jeden za 1 mln zł, a także trzy po 500 tys. zł. Każdy z nich otrzyma po jednym punkcie.

Czwarta edycja dąbrowskiego budżetu obywatelskiego

Pierwsza edycja budżetu obywatelskiego w Dąbrowie Górniczej odbyła się w 2019 roku – do realizacji wybrano projekt rewitalizacji parku Podlesie. W 2020 roku zwyciężył projekt dotyczący renowacji Plant im. Harcmistrza Stefana Piotrowskiego, z kolei w 2021 mieszkańcy wybrali pięć projektów.

Jak dotąd udało się sfinalizować trzy, które dotyczyły nasadzeń drzew i krzewów przy ul. Krasińskiego i Wojska Polskiego, montażu urządzeń do ćwiczeń nad Pogorią III, a także doposażenia jednostek OSP w specjalistyczny sprzęt i pojazdy. Trzecie postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy projektu „Amfiteatr Pełen Życia” zostało unieważnione, ponieważ zaproponowano zbyt wysoką cenę. To zadanie przewiduje budowę tężni solankowej w Ząbkowicach. W tym roku ma zostać ogłoszony kolejny przetarg. Realizacji powinien doczekać się również projekt „Zielone Przystanki”, zakładający wykonanie ekologicznych wiat przystankowych, których konstrukcja wykorzystuje wodę opadową i energię słoneczną – podkreślają urzędnicy.

W 2022 roku budżet obywatelski został zawieszony – opracowano w tym czasie nowe zasady, które obowiązują w tym roku.

Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dąbrowski budżet obywatelski: zgłoszonych 37 projektów, do wydania 5,2 mln złotych. Najpierw weryfikacja, potem głosowanie

Autor: Redakcja

07/06/2023

Projekt Zielonego przystanku w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Pierwszy „Zielony przystanek” powstanie w Dąbrowie Górniczej jeszcze w tym roku. To projekt z budżetu obywatelskiego. Jest już lokalizacja

Autor: Redakcja

18/05/2023