Dąbrowa Górnicza. Włosi za niemal 22 mln zł kupili działkę w strefie inwestycyjnej „Tucznawa”. Wybudują odlewnię żeliwa

Zgodnie z zapowiedziami koncern Brembo inwestuje w swój kolejny zakład w Dąbrowie Górniczej. Włosi kupili za ponad 21,7 mln złotych 17-hektarowy teren w strefie „Tucznawa”, a w sumie zamierzają przeznaczyć co najmniej 100 milionów euro w nowoczesną odlewnię żeliwa produkującą tarcze hamulcowe.

Fot. Dariusz Nowak/ UM Dąbrowa Górnicza
Brembo zainwestuje w odlewnię ponad 100 milionów euro

17-hektarowy teren w strefie inwestycyjnej „Tucznawa” jest już własnością włoskiej firmy – akt notarialny podpisali przedstawiciele Brembo, władz miasta i Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Przypomnijmy, że firma Brembo działa w Dąbrowie Górniczej od 2003 roku. Ma zakład przy ulicy Roździeńskiego, a tarcze hamulcowe z dąbrowskiej fabryki trafiają do samochodów czołowych marek na całym świecie. Teraz Włosi wybudują odlewnię, która ma rozpocząć produkcję w pierwszym półroczu 2025 roku. Zakład zostanie w dużym stopniu zautomatyzowany, zatrudniać będzie około 100 osób. W produkującą tarcze hamulcowe odlewnię koncern zainwestuje co najmniej 100 milionów euro.

Jak podkreślają Włosi, odlewnia będzie innowacyjnym zakładem, korzystającym z nowoczesnej technologii produkcyjnej. – Dzięki najnowocześniejszej technologii, o którą zostanie oparty nowy zakład, możliwe będzie zminimalizowanie emisji i oddziaływania na środowisko – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. Dodajmy, że w strefie inwestycyjnej „Tucznawa” działa osiem dużych podmiotów. To zakład JassBoard, produkujący tekturę falistą, Koreańczycy ze SK Hi-Tech Battery Materials Poland (spółka koncernu SK Innovation) mają tu fabrykę separatorów do baterii litowo-jonowych dla akumulatorów samochodowych, jest japoński zakład NGK Ceramics, produkujący filtry cząstek stałych, są także Schade Polska (magazyny i logistyka), Outokumpu Distribution Polska (wyroby stalowe), Instanta (produkcja kawy), i Press Glass (produkcja szyb zespolonych).

W Strzemieszycach powstaje przejście podziemne

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Trwa budowa podziemnego przejścia w Strzemieszycach. „Zapewnimy wygodną i bezpieczną komunikację z peronem i obiema częściami dzielnicy”. Koniec prac jesienią?

Autor: Redakcja

23/05/2023

Planowany łącznik w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza. Jest kilka ofert w miejskim przetargu. Ważny łącznik w końcu powstanie? „Jesteśmy dobrej myśli”

Autor: Redakcja

22/05/2023