Dąbrowa Górnicza. Są pieniądze z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na metamorfozę byłej fabryki Defum. „Zbudujemy zieloną, nowoczesną i przyjazną przestrzeń”

Ponad 78 milionów złotych z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji na metamorfozę byłej fabryki Defum otrzymała dąbrowska Fabryka Pełna Życia. – Zbudujemy zieloną, nowoczesną i przyjazną przestrzeń, pamiętając jednocześnie o poszanowaniu historii tego miejsca – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Fabryka Pełna Życia otrzymała ponad 78 milionów złotych na metamorfozę byłej fabryki Defum. Pieniądze z konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego na wykorzystanie terenów poprzemysłowych pochodzą z unijnego Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Zostaną przeznaczone na sfinansowanie pierwszego etapu prac.

Co się zmieni? Jak informuje dąbrowski magistrat, w planach jest utworzenie rynku i przestrzeni publicznych, a także rewitalizacja pierwszych pofabrycznych obiektów. Wiadomo już, że do pofabrycznych obiektów, które będą rewitalizowane w pierwszym etapie, przeniesie się Centrum Aktywności Obywatelskiej, w Fabryce Pełnej Życia powstanie ponadto Centrum Senioralne i Integracji Międzypokoleniowej, a także scena dla Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej.

Co istotne, kompleks po rewitalizacji ma być w pełni dostępny także dla osób z niepełnosprawnościami.

– Kompleks będzie niezwykle ekologiczny, z instalacjami do gromadzenia i powtórnego wykorzystania wód deszczowych, zielonymi dachami, ogrodami deszczowymi, pompami ciepła i fotowoltaiką, a do tego zaplanowano go jako przestrzeń, w której na każdym niemal kroku napotkamy miejsca opowiadające historię dąbrowskiej fabryki obrabiarek, naszego miasta i regionu – informuje Urząd Miasta.

Pierwszy etap prac kosztować będzie ponad 95 mln zł, z czego ponad 78 mln zł to dofinansowanie z Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji. Projekt opracowało biuro architektoniczne Analog.

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Może Cię zainteresować:

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Fabryce Pełnej Życia wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego SARP

Autor: Redakcja

03/11/2022

Fabryka Pełna Życia

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: w Fabryce Pełnej Życia, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, powstaje mural. Tworzy go Paweł Ryżko, uznany twórca streetartowy

Autor: Redakcja

12/09/2022