Dąbrowa Górnicza: w Fabryce Pełnej Życia, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, powstaje mural. Tworzy go Paweł Ryżko, uznany twórca streetartowy

W Fabryce Pełnej Życia powstaje mural nawiązujący do historii tego miejsca. Jego autorem jest uznany artysta streetartowy Paweł Ryżko, absolwent Wydziału Grafiki i Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi.

Fot. Radosław Kaźmierczak
Fabryka Pełna Życia

Paweł Ryżko przyjechał do Dąbrowy Górniczej właśnie na zaproszenie Fabryki Pełnej Życia. – W dawnej fabryce obrabiarek Defum, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, tworzymy niepowtarzalną przestrzeń, która łączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców. W ramach 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia przygotowujemy wyjątkową lekcję historii z przemysłowej przeszłości Zagłębia Dąbrowskiego w połączeniu z prezentacją projektu nowego centrum miasta – Fabryki Pełnej Życia. Jednym z elementów wydarzenia, które odbędzie się w sobotę, 17 września jest mural, który powstaje na elewacji budynku ZREMBU – zapowiadają w Fabryce Pełnej Życia.

Paweł Ryżko tworzy mural w Dąbrowie Górniczej.

Paweł Ryżko przez 5 lat współpracował z grupą Twożywo. Jest autorem okładki albumu Franka Zappy „Hammersmith Odeon” wydanego z okazji 70. rocznicy urodzin artysty. W roku 2012 otrzymał stypendium ministra kultury „Młoda Polska”. Jego twórczość opiera się głównie na plakacie, typografii, muralu i szablonie, stylistycznie nawiązując do tradycji konstruktywizmu. Prace Pawła Ryżko były pokazywane w ramach wielu wystaw zbiorowych i nagradzane na konkursach graficznych.

Przypomnijmy, że Europejskie Dni Dziedzictwa to projekt kulturalny, społeczny i edukacyjny; co roku we wrześniu mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzić najciekawsze zabytki w swojej okolicy oraz skorzystać z wydarzeń kulturalnych i edukacyjnych. Podczas EDD nawet niedostępne na co dzień zabytki są otwierane, a uczestnicy licznych spotkań, prelekcji i warsztatów poznają historię i kulturę zarówno narodową, jak i tę regionalną oraz lokalną.

Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”! Projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia powstał we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.

Fabryka Pełna Życia

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: Europejskie Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia coraz bliżej. Znamy już program wydarzenia

Autor: Redakcja

07/09/2022