Dąbrowa Górnicza: Europejskie Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia coraz bliżej. Znamy już program wydarzenia

Wielkimi krokami zbliżają się obchody 30. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia w Dąbrowie Górniczej. Będzie to wyjątkowa lekcja historii z przemysłowej przeszłości miasta, fabryki obrabiarek Defum i Zagłębia Dąbrowskiego, połączona z prezentacją projektu nowego centrum miasta – Fabryki Pełnej Życia. Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 17 września. Wstęp wolny.

Fot. Radosław Kaźmierczak
Fabryka Pełna Życia

– W dawnej fabryce obrabiarek Defum, w samym centrum Dąbrowy Górniczej, tworzymy niepowtarzalną przestrzeń, która łączy przemysłowe tradycje regionu ze współczesnymi oczekiwaniami mieszkańców. Robimy to z poszanowaniem historycznego dziedzictwa. Wydarzenie będzie połączeniem zwiedzania Punktu Widokowego w Fabryce wraz z halami byłej fabryki Defum, możliwością zapoznania się z historią tego miejsca i dąbrowskiego przemysłu poprzez ekspozycję zdjęć wielkoformatowych i artefaktów oraz spotkaniem z byłymi pracownikami fabryki Defum, a także oglądaniem filmu, w którym to pracownicy wspominać będą fabrykę. Zwieńczeniem dnia będzie organizacja specjalnego koncertu dla uczestników wydarzenia – zapowiadają organizatorzy.

Fot. Radosław Kaźmierczak

W Punkcie Widokowym będzie można oglądać oryginalną tokarkę produkcji spółki Zieleniewski-Fitzner-Gamper z lat 30. XX wieku, z kolei na elewacji budynku ZREMBU odsłonięty zostanie mural autorstwa Pawła Ryżko.

Europejskie Dni Dziedzictwa to wydarzenie cykliczne. Co roku, we wrześniu, mieszkańcy Starego Kontynentu mogą bezpłatnie zwiedzać najciekawsze zabytki w swojej okolicy (także te niedostępne na co dzień) oraz uczestniczyć w wydarzeniach kulturalnych i edukacyjnych. Ogólnopolskim koordynatorem obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Jubileuszowa 30. edycja Europejskich Dni Dziedzictwa odbędzie się pod hasłem „Połączeni dziedzictwem”.

Program wydarzenia – Fabryka Pełna Historii, sobota, 17 września:

  • godz. 17.00-17.30 – wycieczki po halach byłej fabryki Defum
  • godz. 17.30-17.45 – pokaz filmu „Defum: fabryka pełna wspomnień”
  • godz. 17.45-18.30 – dyskusja: Połączeni Dziedzictwem – jak różne pokolenia widzą Fabrykę Pełną Życia
  • godz. 18.30-19.15 – Koncert Basi Dratwińskiej

Wydarzenia towarzyszące:

  • Plenerowa wystawa historyczna
  • Mural Pawła Ryżko
  • godz. 17.00-17.30 – wycieczki po halach byłej fabryki Defum
  • Fot. Radosław Kaźmierczak

Dodajmy, że projekt Europejskich Dni Dziedzictwa w Fabryce Pełnej Życia powstał we współpracy z Miejską Biblioteką Publiczną i Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej.