Dąbrowa Górnicza przez dwa dni świętować będzie 107. urodziny. W planach są warsztaty, koncerty i motocyklowa parada

Dąbrowa Górnicza świętuje 107. urodziny. Na piątek i sobotę zaplanowano w mieście sporo wydarzeń, w tym także koncertów.

Fot. FB/ Fabryka Pełna Życia
Fabryka Pełna Życia w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza otrzymała prawa miejskie 18 sierpnia 1916 roku. – Nasze miasto ma już 107 lat. Z tej okazji będziemy świętować w najróżniejszych stylach muzycznych i to przez dwa dni. 18 i 19 sierpnia zapraszamy na urodzinowe koncerty – informuje dąbrowski magistrat. Świętowanie rozpocznie się w piątek, 18 sierpnia. W Parku Zielona o godzinie 17 wystąpi Miejska Orkiestra Dęta, a po niej – zespół Senior Band. O godzinie 16 mają natomiast rozpocząć się warsztaty artystyczne. Z kolei o godz. 18 na Pogorii III, przy Ośrodku Centrum Sportu i Rekreacji rozpocznie się koncert „Szanty nad Pogorią”, który przygotowało Stowarzyszenie „Na Spotkanie”.

Oto plan piątkowego koncertu:

  • g. 18 – Pressgang Mutiny z Toronto w Kanadzie, w repertuarze zespołu są utwory irlandzkie, angielskie, karaibskie, amerykańskie i kanadyjskie.
  • g. 19 – Gasta Mire, instrumentalno-wokalne trio łączące irlandzkie melodie z tekstami inspirowanymi wędrówką człowieka przez życie.
  • g. 20 – Zagrali i Poszli, czyli zespół z Gniezna z 30-letnią historią, który tworzy własne kompozycje z pogranicza folku, bluegrasu, country, ballady i piosenki żeglarskiej.
  • g. 21.30 – Sąsiedzi, zespół grający a cappella w kilku językach, ale również korzystający z akustycznych, tradycyjnych instrumentów, takich jak mandolina, gitary, flety, bodhrany, skrzypce, kości, concertina czy drumla. Grają nie tylko szanty czy folk.

Koncert będzie też okazją do wsparcia Stowarzyszenia WTZ Otwarte Serce. Prowadzona będzie zbiórka i sprzedaż rękodzieła przygotowanego przez podopiecznych WTZ.

Także w piątek, o godzinie 19, w Fabryce Pełnej Życia zagra DJ Bartes z supportem w postaci DJ KOMX.

Motocyklowa parada i...

Podczas drugiego dnia urodzinowego świętowania, na parkingu przy CH Pogoria, od godziny 10 do 16 odbędzie się XV Akcja Motoserce i zbiórka krwi. – Oficjalne rozpoczęcie Motoserca odbędzie się o 11:45, a zaraz po niej o 12:30 motocykliści wyruszą na paradę ulicami miasta! Następnie od 13.oo do końca imprezy na uczestników czekać będzie pokaz wojska oraz liczne atrakcje. Akcja Motoserce to wydarzenie organizowane przez klub motocyklowy VC 19-78 FG Dąbrowa Górnicza zrzeszony w kongresie klubów motocyklowych. Ma ogromne znaczenie dla zasobów krwi w polskich szpitalach oraz bankach krwi. Krew będzie można oddawać do godziny 16:00 w dwóch krwiobusach – informuje Urząd Miasta.

Będzie też muzyka. O godzinie 17.15 wystąpi Dawid Jędrusik, wokalista ze Studia Piosenki Młodzieżowego Ośrodka Pracy Twórczej, o 17.45 – wokaliści z Akademii Wokalu MOPT: Amelia Rorat, Kacper Cieślik, Wiktoria Rozmus, Zuzanna Bednarek, Amelia Rorat, Weronika Bondel oraz Aleksandra Arent. Na scenie pojawi się także Tribbs – jeden z najbardziej rozpoznawalnych producentów muzycznych w Polsce, współtwórcza dwóch piosenek na Eurowizję 2023, a jego singiel „Ghost” trafił na pierwsze miejsce na liście przebojów radia RMF FM.

Na koniec wystąpi Kamil Bednarek, który – przypomnijmy – karierę rozpoczął od występów w trzeciej edycji programu TVN „Mam Talent!” w 2010 roku. Kilka miesięcy później, wraz z zespołem Star Guard Muffin, wydał debiutancki album studyjny „Szanuj”. Od tego czasu wydał cztery solowe płyty.

Fabryka Pełna Życia

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: w Fabryce Pełnej Życia, z okazji Europejskich Dni Dziedzictwa, powstaje mural. Tworzy go Paweł Ryżko, uznany twórca streetartowy

Autor: Redakcja

12/09/2022

Siedziba Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej

Może Cię zainteresować:

Projekt siedziby Zagłębiowskiej Izby Gospodarczej w Fabryce Pełnej Życia wyróżniony w konkursie Architektura Roku Województwa Śląskiego SARP

Autor: Redakcja

03/11/2022