Do
20 maja 2025 roku można
wyrazić swój głos w trwających
właśnie konsultacjach
społecznych w sprawie
Gminnego Programu Rewitalizacji. Dokument ten ma umożliwić
ubieganie się wsparcie finansowe z zewnątrz modernizacji czy
remontów oraz innych projektów ważnych dla poszczególnych
dzielnic miasta.
„Prace nad Gminnym Programem Rewitalizacji rozpoczęły się w zeszłym roku. Na początku, zgodnie z wymogami ustawowymi, wyznaczono obszary rewitalizacji. Kolejnymi etapami były m. in. konsultacje, obejmujące spotkania z mieszkańcami, badania ankietowe, zbieranie opinii i pomysłów na konkretne działania. Bardzo cieszy nas liczny udział dąbrowian, ich duży odzew, zaangażowanie i nawiązanie efektywnej współpracy. Jest to bardzo ważne, bo dzięki temu mamy dobrze zdiagnozowane problemy w poszczególnych rejonach, a także wyrażone potrzeby i oczekiwania społeczności lokalnej.” –
– mówi Agnieszka Rękowicz z Wydziału Rozwoju, Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestorów, który prace nad GPR.
Weź udział w konsultacjach społecznych – głos mieszkańców jest ważny!
Wszyscy mieszkańcy i osoby zainteresowane mogą zgłaszać uwagi do programu. W tym celu należy wypełnić specjalny formularz, który następnie należy dostarczyć do urzędu:
- za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres: konsultacje@dg.pl;
- drogą korespondencyjną na adres: Urząd Miasta Dąbrowa Górnicza, ul. Graniczna 21, 41-300 Dąbrowa Górnicza;
- osobiście, adres jak wyżej.
Uwagi przyjmowane są również telefonicznie pod numerem 32 300 75 06 podczas dyżurów w godzinach pracy Urzędu Miejskiego:
- od 7:30 do 15:30 (poniedziałek, wtorek, środa);
- od 7:30 do 18:00 (czwartek);
- od 7:30 do 13:00 (piątek).
Jutro, to jest we wtorek, 29 kwietnia 2025 roku, o godzinie 11:00, w sali sesyjnej budynku Urzędu Miejskiego odbędzie się otwarte spotkanie w ramach konsultacji społecznych, podczas którego przedstawiony i omówiony zostanie projekt GPR. Następnie mieszkańcy i osoby zainteresowane będą mogli zadawać pytania dotyczące omawianych zagadnień. W spotkaniu wezmą udział przedstawiciele Urzędu Miasta i radni Rady Miasta Dąbrowa Górnicza.
Po zakończeniu konsultacji wszystkie zgłoszone uwagi zostaną poddane analizie, a następnie powstanie ostateczna wersja Gminnego Programu Rewitalizacji, która do końca pierwszej połowy tego roku trafi pod obrady Rady Miejskiej. Radni będą mogli wówczas przyjąć program w formie uchwały, co otworzyłoby drogę do wnioskowania przez miasto, stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe i inne podmioty będące autorami projektów wpisanych w GPR do ubiegania się o dofinansowanie ze specjalnych funduszy rewitalizacyjnych na realizację tych przedsięwzięć.
Obowiązywanie
w mieście takiego programu,
który wpisany zostanie do wojewódzkiego rejestru GPR, jest
warunkiem ubiegania
się o środki zewnętrzne, w
tym z funduszy unijnych.
Gminny Program Rewitalizacji ma być aktualizowany
co trzy lata.
Chcesz być na bieżąco? Zapisz się na nasz biuletyn informacyjny!
Czym jest Gminny Program Rewitalizacji, co zawiera i jak jest tworzony?
Gminny Program Rewitalizacji (GPR) to dokument określający kierunki działań, które mają na celu ożywienie i poprawę jakości życia w wybranych częściach miasta, które z różnych powodów (społecznych, gospodarczych, przestrzennych) wymagają szczególnego wsparcia. Wskazuje konkretne działania, których celem jest poprawa sytuacji w określonych dzielnicach i osiedlach. Mogą to być między innymi:
- działania społeczne,
- inwestycje w infrastrukturę (budowa nowej, modernizacja i remonty dotychczasowej),
- rozwój usług,
- działania skierowane na poprawę bezpieczeństwa,
- tworzenie otoczenia sprzyjającego powstawaniu miejsc pracy.
Tworzony jest przy aktywnym udziale mieszkańców, przedsiębiorców, organizacji społecznych, samorządu i innych zainteresowanych podmiotów. Proces obejmuje m. in. badania potrzeb lokalnych społeczności, konsultacje społeczne, warsztaty oraz analizę danych. Wszystko po to, aby GPR odzwierciedlał możliwie blisko rzeczywiste problemy i oczekiwania mieszkańców.
Program jest także podstawą do prowadzenia skoordynowanych działań ukierunkowanych na poprawę jakości życia w wyznaczonych obszarach. Dzięki temu ma wzrosnąć szansa na pojawienie się nowych inwestycji gospodarczych, poprawić oferta kulturalna oraz usługi publiczne, zaś wspólnota lokalna – wzmocnić się.
Z projektem Gminnego Programu Rewitalizacji w obecnej formie można zapoznać się tutaj.
Pomóż nam stworzyć najlepszy portal dla Zagłębia Dąbrowskiego. Weź udział w krótkiej ankiecie – odpowiedz na pytania. Z góry dziękujemy!

Może Cię zainteresować: