Dąbrowa Górnicza: 187 milionów złotych na inwestycje. Budżet na 2024 rok został przyjęty. „Zmieniamy proporcje i większy akcent kładziemy na mniejsze zadania”

Dokończymy komunikacyjną alternatywę dla głównej osi drogowej miasta budując łącznik alei Zagłębia z ul. Kolejową, wyremontujemy ul. Staszica i zbudujemy rondo na jej skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego oraz przebudujemy drogę wojewódzką DW790 na odcinku od ul. Koksowniczej do granicy z Gminą Łazy – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. Przyszłoroczny budżet miasta zakłada wydatki i dochody na poziomie ponad miliarda złotych.

Fot. UM Dąbrowa Górnicza
Dabrowa Gornicza Rada Miasta przyjela budzet na 2024 rok

W środę, 13 grudnia, dąbrowska Rada Miasta przyjęła budżet iasta na 2024 rok. 18 głosów było „za”, 3 głosy „przeciw”. Zaprezentowany przez Marcina Bazylaka, prezydenta Dąbrowy Górniczej budżet zakłada dochody i wydatki miasta na poziomie ponad 1 miliarda złotych. 187 milionów złotych przeznaczone będzie na inwestycje. Budżet zakłada dochody na poziomie 1 052 180 857,82 zł. Na tę kwotę w największym stopniu składają się wpływy z tytułu podatków i opłat (316,4 mln zł), udział w podatkach PIT i CIT (298,3 mln zł), a także subwencje z budżetu państwa (241,5 mln zł). Ponad 100 mln zł będzie pochodzić z dotacji celowych oraz rządowych funduszy.

Z kolei zaplanowana kwota na wydatki to 1 092 180 857,82 zł. Ponad 355 mln zł przeznaczone będzie na oświatę; przede wszystkim na wynagrodzenia dla nauczycieli oraz pracowników oświatowych, a także funkcjonowanie szkół i przedszkoli. Z kolei 248,9 mln zł to pieniądze na utrzymanie infrastruktury miejskiej, oczyszczanie miasta, odbiór odpadów, dopłaty do cen wody czy wymiany pieców. Na transport publiczny, remonty i bieżące utrzymanie dróg przeznaczono 134,3 mln zł, a na świadczenia pomocy społecznej, świadczenia rodzinne czy funkcjonowanie żłobka przeznaczone – 108,9 mln złotych.

187 milionów złotych na inwestycje

– Mam świadomość, że bardzo ważne i strategiczne inwestycje, jakimi były budowa centrum przesiadkowego i modernizacja głównego ciągu komunikacyjnego miasta, utrudniały codzienne funkcjonowanie. Dlatego w przyszłorocznym budżecie zmieniamy proporcje i większy akcent kładziemy na mniejsze, ale również ważne zadania – zaznacza prezydent Dąbrowy Górniczej.

W przyszłorocznym budżecie na inwestycje jest ponad 187 milionów złotych. Oto remonty i modernizacje, które zostaną sfinansowane z przyszłorocznego budżetu:

  • remont Zespołu Szkół nr na Łęknicach,
  • rozbudowa Przedszkola nr 32 na osiedlu Manhattan,
  • rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 26 w Łośniu,
  • remont pawilonu nr II Sztygarki.

Przygotowane zostaną ponadto kolejne inwestycje:

  • przebudowa Domu Kultury w Ząbkowicach,
  • remont Szkoły Podstawowej nr 11 w Gołonogu,
  • remont Szkoły Podstawowej nr 7 w Śródmieściu,
  • remont Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 6 w Tucznawie.

Zadania do ukończenia

Jak zapowiada prezydent Bazylak, innymi ważnymi inwestycjami, które będą realizowane w 2024 roku są także budowa łącznika alei Zagłębia z ul. Kolejową (dokończenie komunikacyjnej alternatywy dla głównej osi drogowej miasta), remont ul. Staszica wraz z budową ronda na skrzyżowaniu z ul. Wojska Polskiego, a także przebudowa drogi wojewódzkiej DW790 na odcinku od ul. Koksowniczej do granicy z gminą Łazy.

Na przyszły rok zaplanowano ponadto dokończenie inwestycji w rejonie Zespołu Szkół Sportowych, budowę zbiornika retencyjnego w rejonie ul. AK Ordona, który będzie przejmował deszczówkę z DK94, a także kontynuację budowy 168 mieszkań w formule TBS w rejonie alei Zagłębia i ul. Kwiatkowskiego.

Budowa przedszkola w Łośniu kosztować będzie ponad 18 mln zł

Może Cię zainteresować:

Dąbrowa Górnicza: będzie nowe przedszkole w Łośniu, a pawilon w Sztygarce zostanie zmodernizowany. Obie inwestycje kosztują ponad 43,5 mln złotych

Autor: Redakcja

11/10/2023

Remont alei Piłsudskiego w Dąbrowie Górniczej

Może Cię zainteresować:

Trwa przebudowa układu komunikacyjnego w Dąbrowie Górniczej, drogowcy układają kolejną warstwę nawierzchni na alei Piłsudskiego. Kiedy wrócą tramwaje?

Autor: Redakcja

03/10/2023

Dworzec Dąbrowa Górnicza

Może Cię zainteresować:

Dworzec w Dąbrowie Górniczej po przebudowie znów jest otwarty dla podróżnych. Jak się zmienił? Zobaczcie zdjęcia

Autor: Grzegorz Lisiecki

04/10/2023