Bilardziści z Sosnowca rozpoczynają rywalizację w mistrzostwach świata. W puli nagród jest aż milion dolarów!

Dwóch bilardzistów DaSo Teamu Dekada Sosnowiec, były mistrz świata, aktualny brązowy medalista mistrzostw świata 8 bil i numer 10 światowego rankingu WPA Wojciech Szewczyk oraz Daniel Macioł – zwycięzca ostatnich zawodów pucharu świata i wicelider europejskiego rankingu rozpoczyna walkę w mistrzostwach świata 9 bil, które odbywają się w Dżeddzie, w Arabii Saudyjskiej. Pula nagród to milion dolarów.

Oprócz dwóch bilardzistów klubu z Sosnowca w reprezentacji Polski znaleźli się także Wiktor Zieliński z Hadesu Poznań – piąty w rankingu światowym WPA, a także Mieszko Fortuński i Konrad Juszczyszyn z klubu Baribal Lublin. Fortuński to aktualny numer 3 w europejskim rankingu, a ponadto mistrz Europy i medalista pucharów świata. Z kolei Juszczyszyn, 13 w światowym rankingu, także ma na swoim koncie medale pucharu świata i tytuł mistrza Europy.

Bilardowe mistrzostwa świata 9 bil w tym roku odbywają się w Dżeddzie, w Arabii Saudyskiej w dniach 3-8 czerwca. W turnieju uczestniczy 128 zawodników, a wywalczonego w 2023 roku w Kielcach tytułu broni Hiszpan Francisco Sanchez-Ruizem. Pula nagród jest najwyższa w historii rozgrywek – to milion dolarów, czyli około 4 milionów złotych! Mistrz świata dostanie 250 tysięcy dolarów, czyli milion złotych.

Wśród faworytów wymieniani są między innymi lider i wicelider listy rankingowej WPA, czyli Joshua Filler z Niemiec i Albin Ouschan z Austrii, a także trzeci w rankingu Wu Kun Lin z Tajwanu czy mistrza świata z 2022 roku, Shane Van Boening z USA.

A jak oceniane są szanse Polaków?

– Piątka biało-czerwonych jest upatrywana w gronie zawodników, których stać na dojście do strefy medalowej, o czym świadczą ich dotychczasowe wyniki oraz miejsca w rankingach Europy i świata. O sukces będzie oczywiście bardzo trudno, na zawodach nie brakuje bowiem nikogo, kto liczy się w tym najbardziej popularnym sporcie bilardowym na świecie – podkreślają w Polskim Związku Bilardowym.

Plan gier pierwszych spotkań Polaków:

Poniedziałek 3 czerwca:

  • godz. 18.00 – Konrad Juszczyszyn – Nguyen Anh Tuan (Wietnam),
  • godz. 19.30 – Daniel Macioł – Naoyuki Oi (Japonia),
  • godz. 19.30 – Wojciech Szewczyk – Jonás Souto Comino (Hiszpania).

Wtorek 4 czerwca:

  • godz. 13.00 – Wiktor Zieliński – Hussain Maroom (Bahrajn),
  • godz. 14.30 – Mieszko Fortuński – Fitim Haradinaj (Kosowo).
Wojciech Szewczyk

Może Cię zainteresować:

Wojciech Szewczyk, bilardzista klubu z Sosnowca, został brązowym medalistą mistrzostw świata! „Półfinał grałem przeciwko żywej legendzie”

Autor: Grzegorz Lisiecki

23/10/2023

Daniel Macioł

Może Cię zainteresować:

Nasi bilardziści bez medali na mistrzostwach świata. Wojciech Szewczyk i Daniel Macioł odpadli w walce o czołową „szesnastkę”. Tytuł dla Hiszpana

Autor: Grzegorz Lisiecki

06/02/2023

Najlepsi zawodnicy Mistrzostw Europy Wschodniej Daniel Macioł i Wojciech Szewczyk jpg

Może Cię zainteresować:

Bilardziści z Sosnowca zdominowali Mistrzostwa Europy Wschodniej. Jest sukces indywidualny i drużynowy

Autor: Grzegorz Lisiecki

16/05/2023