Arkadiusz Chęciński i „Igraszki z diabłem”. Prezydent Sosnowca wystąpi w spektaklu, z którego dochód przeznaczony zostanie na rzecz Hospicjum Cordis

Arkadiusz Chęciński i „Igraszki z diabłem”? W poniedziałek, 12 grudnia, w Mysłowickim Ośrodku Kultury odbędzie się spektakl teatralny na podstawie sztuki Jana Drdy. Wśród aktorów jest i prezydent Sosnowca, a wydarzenie ma wspomóc finansowo Hospicjum Cordis.

Facebook/ Arkadiusz Chęciński
Igraszki z diabłem

Pod batutą Mysłowickiego Ośrodka Kultury dzieją się niezwykłe rzeczy! Tym razem działania zdeterminowała dramatyczna sytuacja finansowa Hospicjum Cordis, które potrzebuje natychmiastowej pomocy. Na scenie sali widowiskowej MOK w Mysłowicach spotkają się znani artyści, politycy, muzycy, aktorzy, biorąc udział w bezprecedensowym przedsięwzięciu – spektaklu teatralnym pt. „Igraszki z Diabłem” Jana Drdy. Wydarzenie ma na celu zgromadzenie jak największej ilości środków finansowych na rzecz katowickiego hospicjum – podkreśla Arkadiusz Chęciński.

Hospicjum potrzebuje wsparcia

Hospicjum Cordis przez ponad 20 lat działało w Mysłowicach, od 10 – funkcjonuje w pobliskim Janowie, w Katowicach. W sumie z pomocy hospicjum przez ponad 33 lata skorzystało kilkadziesiąt tysięcy osób z całego regionu.

Niestety, teraz sami potrzebujemy wsparcia. Sprawując opiekę nad terminalnie chorymi dziećmi i dorosłymi jesteśmy częścią systemu leczenia onkologicznego, jednak wydaje nam się że o tym zapomniano. NFZ dofinansowuje nas tylko w ok. 60 proc., a resztę musimy „wyżebrać”. Pieniądze z Funduszu ledwo wystarczają już na pokrycie kosztów pracowniczych… A co z kosztownymi lekami, jedzeniem, paliwem i opłatami eksploatacyjnymi? – zastanawia się dr Jolanta Grabowska-Markowska, prezes Społecznego Towarzystwa Hospicjum Cordis w Katowicach.

Premiera w poniedziałek

Dlatego władze Mysłowic wraz z dyrekcją Mysłowickiego Ośrodka Kultury zorganizowały akcję, w która pozwoliłaby wspomóc finansowo hospicjum. I tak narodził się pomysł wystawienia sztuki. – Zaczęliśmy dzwonić do artystów, czy zechcieliby nam pomóc. Od razu się zgodzili, chwilę później spotkaliśmy się na pierwszej próbie „Igraszek z diabłem” Jana Drdy. Wśród znanych i lubianych znaleźli się, m.in. Anna Kadulska, Krzysztof Hanke, Piotr Kupicha, Dariusz Wójtowicz, Arkadiusz Chęciński, Łukasz Litewka czy Ewa Kołodziej – zdradza Michał Skiba, reżyser spektaklu i dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Biorący udział w spektaklu spotykali się co poniedziałek na próbach. A już w najbliższy poniedziałek, 12 grudnia, w Mysłowickim Ośrodku Kultury przy ul. Grunwaldzkiej 7 – premiera spektaklu. Początek – godzina 18. Dwa kolejne spektakle odbędą się dzień później, we wtorek, 13 grudnia, o godz. 17.00 i 20.00. Cegiełki w formie darowizny w całości zostaną przekazane na bieżące potrzeby podopiecznych Hospicjum Cordis.

Większość biletów została wyprzedana. – Oczywiście do puszki hospicjum możecie wrzucić więcej. Mamy dla Was również cegiełki na premierę spektaklu, tu jednak chętnych zapraszamy do kontaktu osobistego pod nr telefonu 500 186 320 – zaznaczają w MOK. Liczba miejsc jest ograniczona.

Miasteczko rowerowe

Może Cię zainteresować:

Przy SP 42, czyli „szkole z armatą”, powstanie nowoczesne miasteczko ruchu drogowego. Za 545 tys. złotych.

Autor: Redakcja

06/12/2022

Komenda

Może Cię zainteresować:

W Sosnowcu swoją siedzibę będzie miało Centralne Biuro Zwalczania Cyberprzestępczości. „Instytucje centralne wracają do miasta”

Autor: Redakcja

30/11/2022