Zmiany w sosnowieckim budżecie obywatelskim. W tym roku wracają stare pomysły, a do wydania jest 8,6 mln złotych

Pięć rejonów, każdy z kwotą 1,2 mln zł do wydania, ale nie tylko – tegoroczny budżet obywatelski w Sosnowcu przynosi spore zmiany. Projekty będzie można składać już od piątku, 24 maja, do 17 czerwca. W sumie w tym roku do wydania jest 8,6 miliona złotych.

Mat. UM Sosnowiec
BO Sosnowiec
– W tym roku przygotowaliśmy istotne zmiany. Podzieliliśmy miasto na 5 rejonów w ramach, których będzie można składać projekty. Każdy z tych rejonów posiada kwotę 1,2 mln zł. Maksymalna wartość projektu, który można zaproponować to 1 mln zł. Oznacza to, że w tych rejonach mogą zostać jeszcze skierowane do realizacji projekty do kwoty 200 000 zł. To ukłon w stronę mieszkańców, którzy w czasie konsultacji wypowiedzieli się, że w związku z podwyższeniem puli w rejonach, drobniejsze projekty mogą mieć mniejsze szanse powodzenia – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Dodajmy, że w tegorocznym budżecie obywatelskim pozostaje Strefa Ogólnomiejska, w której tym razem można składać projekty o wartości do 2 mln złotych (dotychczas był to 1 mln zł).

Pięć rejonów w sosnowieckim budżecie obywatelskim 2024:

  • Rejon I – Milowice, Pogoń, Stary Sosnowiec,
  • Rejon II – Centrum, Środula, Sielec, Kukułek, Andersa,
  • Rejon III – Zagórze Północ, Zagórze Południe,
  • Rejon IV – Klimontów, Dańdówka, Kalinowa, Bobrek, Niwka, Modrzejów, Jęzor, Bór,
  • Rejon V – Kazimierz Górniczy, Porąbka, Juliusz, Ostrowy Górnicze, Maczki, Kolonia Cieśle.

Co istotne, każdy mieszkaniec Sosnowca – bez względu na wiek, może złożyć maksymalnie trzy projekty do budżetu obywatelskiego. Tak jak w ubiegłym roku mieszkańcy będą mogli skorzystać z elektronicznej listy poparcia projektów, zaś pomysły można zgłaszać: elektronicznie, osobiście – w Wydziale Kultury i Promocji Miasta w Urzędzie Miejskim w Sosnowcu, a także pocztą na adres wydziału.

– Dodatkowo wracamy do pomysłu Młodzieżowego Budżetu Obywatelskiego oraz Przedszkolnego Budżetu Obywatelskiego, czyli idei, którą realizowaliśmy w latach 2017-2019. To świetny pomysł, aby wprowadzać postawy obywatelskie już od najmłodszych lat. Jak do tej pory byliśmy jedynym miastem w Polsce, które realizowało to w tak szerokim zakresie. Szkoły oraz przedszkola zgłaszają chęć uczestnictwa do Wydziału Kultury i Promocji Miasta, a następnie na podstawie regulaminu przeprowadzają w swoich placówkach nabór projektów oraz głosowanie, które pokrywa się terminowo z głosowaniem w Budżecie Obywatelskim. Kwota przeznaczona na obydwa budżety to razem 600 000 zł. Na podstawie ilości placówek oświatowych daje to orientacyjną kwotę ok. 6 000 zł na każdą placówkę – wyjaśnia prezydent miasta.

W tym roku w ramach budżetu obywatelskiego w Sonsowcu do wydania jest 8,6 mln zł, czyli o milion zł więcej niż w zeszłym roku.

Przypomnieć warto, że w ramach poprzednich dziesięciu edycji zrealizowano ponad 380 projektów, między innymi 58 placów zabaw, 11 boisk sportowych, 34 siłownie na świeżym powietrzu, 29 modernizacji parków i skwerów. W ubiegłorocznej edycji złożono ponad 160 projektów, a w głosowaniu udział wzięło prawie 25 tysięcy sosnowiczan.

Budzet obywatelski sosnowiec 2023

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: 25 projektów w ramach budżetu obywatelskiego do realizacji. Wśród inwestycji reaktywacja Balatonu, remonty ulic i strefy rekreacji

Autor: Urszula Gołkowska

28/11/2023

Plac zabaw przy ulicy Legionow zostal rozbudowany

Może Cię zainteresować:

Popularny plac zabaw przy ul. Legionów w Sosnowcu zmienił się w Strefę Aktywności Mieszkańca. To projekt z budżetu obywatelskiego

Autor: Redakcja

27/02/2024

Sosnowiec tężnia otwarcie

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: w kwietniu ponownie uruchomione zostały tężnie w Parku Sieleckim i w Parku im. Jacka Kuronia. To inwestycje z budżetu obywatelskiego

Autor: Urszula Gołkowska

30/04/2024