Sosnowiec: w kwietniu ponownie uruchomione zostały tężnie w Parku Sieleckim i w Parku im. Jacka Kuronia. To inwestycje z budżetu obywatelskiego

Majówka to świetny czas, by wyjść na świeże powietrze i nacieszyć się dobrą pogodą. W poszukiwaniu przyjemnego miejsca rekreacji warto wybrać któryś z sosnowieckich parków. Tym bardziej, że swój „sezon” rozpoczęły dwie tężnie. Dzięki nim możemy w prosty sposób zadbać o zdrowie.

Arkadiusz Chęciński
Sosnowiec tężnia otwarcie

Tężnie w Sosnowcu już otwarte

Od kwietnia ponownie działają tężnie w Parku Sieleckim i w Parku im. Jacka Kuronia. Warto się przy nich zatrzymać, usiąść na ławce. Nadchodzące wolne dni świetnie się do tego nadają.

Pierwszą z tężni znajdziemy w parku między ulicami Zamkową i 3 Maja. Obiekt powstał z inicjatywy samych mieszkańców. W 2020 roku został zgłoszony do budżetu obywatelskiego. Pomysł spotkał się z poparciem ze strony lokalnej społeczności; w głosowaniu wniosek uzyskał 6414 punktów. Po dwóch latach inwestycja została ukończona. W Parku Sieleckim pojawiła się nowa atrakcja. Nie zakończyło się jednak na samej tężni. W ramach zadania zadbano także o teren wokół nowego obiektu. Mieszkańcy mogą skorzystać z elementów małej architektury. Przestrzeń zdobią ławki, na których można odpocząć.

Tężnia solankowa w Parku im. Jacka Kuronia to także efekt starań sosnowiczan. Taki projekt znalazł się w budżecie obywatelskim z 2019 roku. Został zgłoszony do puli zadań ogólnomiejskich. W głosowaniu zebrał 2599 punktów. Tężnia znajduje się w parku ograniczonym ulicami Armii Krajowej i Kazimierzowską. W pobliżu zlokalizujemy też inne atrakcje, jak stawy, mini zoo czy plac zabaw.

Tężnia solankowa - dlaczego warto?

Dzięki inhalacjom przy tężni dostarczamy do organizmu potrzebne mikroelementy. Seanse przy tężniach pozytywnie wpływają na nasz układ oddechowy. Pozwalają uniknąć problemów z gardłem, krtanią czy oskrzelami. Co więcej, pomagają przy chorobach tarczycy, schorzeniach alergicznych skóry i w leczeniu nadciśnienia tętniczego.

Ciekawostką może być też to, że inhalacje pozytywnie wpływają na nasz układ nerwowy. Warto także wziąć pod uwagę, że sam spacer do tężni już zaprasza nas do wyjścia z domu i spędzenia czasu na świeżym powietrzu, eksponując na zdrową ilość promieni słonecznych. To także pozostaje nie bez znaczenia dla naszego zdrowia, higieny psychicznej i ogólnego samopoczucia.

Nowy sprzęt dla Sosnowieckiego Szpitala Miejskiego

Może Cię zainteresować:

Nowy sprzęt do rehabilitacji w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim. To szansa dla pacjentów ortopedycznych i neurologicznych

Autor: Urszula Gołkowska

26/03/2024

Sosnowiec pogotowie motor

Może Cię zainteresować:

Rejonowe Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu korzystać będzie nie tylko z tradycyjnych karetek, ale i motocykla

Autor: Urszula Gołkowska

26/03/2024