Zamiast słupków będą drzewa. Dwie ulice Sosnowca zazielenią się już na wiosnę

Na dwóch sosnowieckich ulicach, Kościelnej i Warszawskiej, pojawi się sporo zieleni. Zainstalowane zostaną ponadto elementy małej architektury.

Arkadiusz Chęciński
Sosnowiec remont warszawska koscielna

Warszawska i Kościelna do zazielenienia

Część prac już się rozpoczęła, ale efekt końcowy mamy zobaczyć dopiero na wiosnę.

Wprawne oko mieszkańca Sosnowca pewnie już zauważyło, że na Kościelnej pozbyliśmy się słupków, które, umówmy się – po prostu szpecą. W ich miejsce pojawią się krzewy i drzewa. Zielono zrobi się też na Warszawskiej wyjaśnia Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Co dokładanie się zmieni? Miejski Zakład Usług Komunalnych w Sosnowcu zaczął od demontażu wspominanych słupków. Na ulicy Kościelnej zagoszczą nowe rośliny. Nasadzenia pojawi sią przy zatokach parkingowych po obu stronach jezdni, już od skrzyżowania z ulicą Sienkiewicza do muralu "Sosnowy początek". To oczywiście nie koniec. Podobnych zmian możemy spodziewać się na ulicy Warszawskiej. W nieodległej przyszłości mieszkańcy zobaczą tam więcej zieleni. Oprócz roślin MZUK zadba o ławki, kosze oraz stalowo-drewniane donice. Prace obejmą fragment ulicy od skrzyżowania z Modrzejowską niemal do samej Muzy.

W sumie na obu fragmentach nasadzonych zostanie ponad dwadzieścia drzew (klony, wiśnie i platany) oraz ponad 700 krzewów i bylin. Większość drzew zostanie posadzona w ziemi, jednak ze względu na silne zbrojenia, kilka sztuk znajdzie się w donicach. Na obu ulicach zostaną zastosowane tzw. bariery przeciwkorzenne, które chronią przed niszczeniem dróg, chodników czy też innej infrastruktury tłumaczy prezydent miasta

Początek zapowiedzianych prac zaplanowano na zimę. MZUK zacznie od likwidacji kostki betonowej. Z kolei wiosną możemy spodziewać się nasadzeń drzew i krzewów.

Co na to mieszkańcy?

Społeczność Sosnowca nie pozostała obojętna wobec planów "odsłupkowania" ulicy Kościelnej i wizualnych zmian ulicy Warszawskiej. Jak mieszkańcom podoba się zapowiedziana metamorfoza?

Im więcej zieleni, tym lepiej. Płuca mają czym oddychać.
Proszę zwrócić uwagę, aby ta roślinność potem nie była rozjeżdżana przez samochody.
A mi podoba się ta zmiana. Cieszę się, że przybędzie troszkę zieleni.
Super pomysł! Więcej zieleni, to więcej tlenu i relaks dla naszego mózgu.
Słupki jednak się przydadzą w kilku miejscach. Przede wszystkim na rogu przy mBanku (nagminne wyjeżdżanie na chodnik przez przejście).
Brawo za zieleń!
    Park Dietla w Sosnowcu

    Może Cię zainteresować:

    Sosnowiec. „Perła Pogoni”, czyli nowe oblicze Parku Dietla. Wyremontowane zostaną alejki, schody, pojawią się też elementy małej architektury

    Autor: Urszula Gołkowska

    27/10/2023