Zamek w Będzinie poleca się nie tylko przejezdnym. Sprawdź, co można robić w średniowiecznym zabytku

Fragment Drogi Wojewódzkiej nr 910, konkretniej skrzyżowanie zwane Nerką, oraz pobliski zamek, to zdecydowanie znaki rozpoznawalne Będzina. Średniowieczna warownia obronna, powstała na wzgórzu nad Czarną Przemszą w połowie XIV wieku, dla lokalnych, miejsce dosyć powszednie - skrywa kilka atrakcji, o których warto przypomnieć.

Tymoteusz Staniek
Zamek w Będzinie

Ostatecznie, nie każde miasto może pochwalić się obiektem wzniesionym w systemie tzw. Orlich Gniazd na polecenie samego Kazimierza Wielkiego. Burzliwa historia nie oszczędziła będzińskiego zamku. Po wielu upadkach (zniszczenia, plądrowanie, a nawet spalenie), dopiero po II wojnie światowej, zamek został godziwie odbudowany. Od 1956 roku jest częścią Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Obiekt leży na Wzgórzu Zamkowym, skąd podziwiać można niezwykłą panoramę okolicy. Cały teren zrewitalizowano niespełna 10 lat temu. Dziś, w sąsiedztwie zamku odbywają się liczne wydarzenia kulturalne.

Dla zwiedzających, w samym zamku dostępne są dwie wystawy stałe. Pierwsza z nich to "Dawna broń", która prezentuje unikatową kolekcję broni, począwszy od XVI wieku. To wyjątkowe okazy broni białej, a także broń palna, miotająca, galanteryjna, myśliwska czy sportowa. W zbiorach dostępne są także liczne elementy uzbrojenia ochronnego.

Druga z wystaw stałych o nazwie "Z dziejów zamku i miasta" przedstawia rozwój lokalnego osadnictwa, począwszy od średniowiecza. Wśród zbiorów nie brakuje cennych grafik przedstawiających zamek na przestrzeni wieków. Uwzględnione są także projekty przebudowy zamku.

Z kolei w pobliskim Pałacu Miroszewskich, również należącym do Muzeum Zagłębia w Będzinie, od października oglądać można kolejną ciekawą ekspozycję czasową związaną z dziejami miasta. "Będzin, którego już nie ma" to ekspozycja, która powstała w związku z 665. rocznicą nadania Będzinowi lokacji na prawie magdeburskim przez króla Kazimierza Wielkiego. Wystawa przybliża najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta, eksponuje lokalną architekturę oraz wciąga do podróży przez dwudziestolecie wojenne, wojnę aż po kres lat 70. Wystawa została podzielona na kilka wątków tematycznych. Chętni mogą oglądać ją aż do 28 marca 2023 roku.