Zagłębiowskie muzea biorą udział w tegorocznej Nocy Muzeów. Co czeka na zwiedzających?

Noc Muzeów w Zagłębiu już 14 maja. Muzeum w każdym mieście przygotowało z tej okazji atrakcje. Niektóre z obiektów wybrały inną datę na organizację wydarzenia.

Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu
Noc Muzeów w Zagłębiu

W Sosnowcu w Pałacu Schoena Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 17:00, wówczas odbędzie się wystawa zabytkowych pojazdów w parku muzeum. Na godzinę 17:30 i 19:00 wcześniej zapisane dzieci będą mogły wziąć udział w interaktywnej wystawie „Po drugiej stronie szafy". Również o 17:00 na gości czeka „Uratowane dziedzictwo – sosnowiecka kolekcja szkła", czyli kuratorskie oprowadzanie po wystawie „Polskie szkło współczesne".

W godzinach 18:30 - 19:00 otwarta zostanie wystawa „Paralaksa" grafiki Hanny Rozpary. Godzinny wykład pt. „Miasto, które stworzyła kolej" o godzinie 19:00 poprowadzi prof. D. Nawrot. O godzinie 17:00 otwarta zostanie ekspozycja „Sosnowiec - 120 lat", a kuratorskie oprowadzanie po wystawie zaplanowano na godzinę 20:00 i 21:00.

Do Czeladzi przyjechali legiońści

W Czeladzi Noc Muzeów miała swoje miejsce już 1 maja. Na terenie wokół Muzeum Saturn pojawili się rzymscy legioniści zrzeszeni w Legio XXI Rapax – jednej z największych, a zarazem elitarnych na świecie grup rekonstrukcyjnych. Wspólnie z legionistami zwiedzający mogli spróbować swoich sił w strzelaniu ze śmiercionośnej broni pociskowej, jak również poćwiczyć rzut do celu charakterystycznym rzymskim oszczepem – pilum.

Dostępne były również stanowiska edukacyjne, gdzie dowiedzieć się można było jak wyglądało codzienne życie oraz zbrojne wyposażenie legionistów. Całe wydarzenie zakończył koncert Magdy Brudzińskiej Klezmer Trio.

Herbatki, bale, rauty...

W Muzeum Zagłębia w Będzinie 14 maja dla zwiedzających udostępnione zostaną: Pałac Mieroszewskich, Zamek, Podziemia będzińskie oraz Dom Modlitwy Mizrachi. Na tą noc zaplanowano m.in. spacery historyczne, spektakl teatralny w wykonaniu pracowników Muzeum Zagłębia, koncerty, wykład poświęcony modzie oraz warsztaty plastyczne. Wstęp do muzeum w tym dniu kosztować będzie 2 zł.

Herbatki, bale, rauty, piękne suknie, wachlarze, światło odbijające się w kryształowych zwierciadłach i dotykające złoconych brzegów filiżanek z najdelikatniejszej porcelany. Pani domu w oczekiwaniu na przybycie gości sprawdza czy kwiaty zostały właściwie ułożone. Nareszcie są! Pierwszy powóz pojawił się na podjeździe… Czar przeszłości, urok świata, który bezpowrotnie przeminął - Muzeum Zagłębia w Będzinie.

Noc Muzeów w Dąbrowie nieco później

W Muzeum Sztygarka w Dąbrowie Górniczej Noc Muzeów zaplanowano na 21 maja. W godzinach 17:00- 23:00 możliwe będzie bezpłatne zwiedzanie obiektu. Pod hasłem ,,Powrót do tamtych lat” uczestnicy będą mogli poczuć klimat PRL-u.

Zwiedzanie Kopalni Ćwiczebnej w godz.: 18.00 – 23.00 wymaga wcześniejszej rezerwacji, a koszt tej atrakcji to 12 zł za bilet normalny oraz 6 zł za bilet ulgowy. Zabawa ,,Indiana Jones i muzealny pokój zagadek” w godz.: 17.00 – 20.00 jest bezpłatna, ale konieczna jest wcześniejsza rezerwacja miejsca.

Tego dnia dostępne będą wystawy:

  • Satyra zza żelaznej kurtyny – ,,Bohdan Butenko. Rysunki”,
  • ,,Wojsko Polskie 1945 – 1989. Elementy uzbrojenia i wyposażenia”,
  • ,,Polskie radioodbiorniki lampowe okresu PRL-u z kolekcji Jana Panka”,
  • Fotopokój z PRL-u.