Noc muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi przeniesie odwiedzających do lat 30. p.n.e.

Noc muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi odbędzie się 1 maja. Odwiedzający przeniosą się w czasie i zobaczą rzymski legion za rządów Augusta.

UM Czeladź
Noc muzeów w Muzeum Saturn w czeladzi

W trakcie tegorocznej nocy muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi odwiedzający będę mogli przenieść się w czasie do czasów antycznych, kiedy to za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, został utworzony Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny” legion - Legio XXI Rapax.

Legion zniknął z historii na przełomie lat 80. i 90. n.e. Mówi się, że być może został karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji (15 r. n.e.), buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom (14-16 r. n.e.), wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy (69 r.n.e.) czy tłumieniu powstania Batawów (70 r.n.e.). Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił.

Prawdziwy legion

Życie codzienne oraz działania wojenne rzymskich legionistów z II poł. I wieku n.e. odtworzy grupa Legio XXI Rapax. Założona została w 2003 r. w Niemczech, od roku 2008 rozpoczęła swoją działalność także w Polsce. Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów. Ich członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Luksemburga, Czech i Holandii.

W programie wydarzenia:

  • wielka parada – przemarsz legionu z Term Rzymskich ulicą Dehnelów do siedziby Muzeum Saturn,
  • pokaz wyszkolenia legionu rzymskiego,
  • pojedynki legionistów i gladiatorów,
  • targ niewolników,
  • stanowiska edukacyjne m.in. prezentacja wojskowego i cywilnego wyposażenia – replik, broni, pancerzy, narzędzi, ubrań, butów, namiotów, naczyń.

Noc muzeów odbędzie się 1 maja o godz. 13.00 na terenach zielonych wokół Muzeum Saturn. Na zakończenie wydarzenia, o godz. 17.30, we wnętrzach Muzeum Saturn odbędzie się koncert Magdaleny Brudzińskiej Klezmer Trio.

czytaj więcej:

Ostatni etap

Postępy pracy przy przebudowie cechowni

Koncert Charytatywny dla Klaudiusza Kłoska

Koncert Charytatywny w Muzie

Tomasz Muszyński „Wieczór z aktorem"

Tomasz Muszyński na "Wieczorze z aktorem"

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca

Film o Janie Kiepurze

Dwuodcinkowy serial o Janie Kiepurze ma się pojawić w 2024

Majówka w Sosnowcu

Majówkowe wydarzenia w Sosnowcu

Przegląd semestralny prac studentów ASP w Krakowie 2017/18

Wystawa młodych artystów z Krakowa w GSW Elektrownia