Noc muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi przeniesie odwiedzających do lat 30. p.n.e.

Noc muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi odbędzie się 1 maja. Odwiedzający przeniosą się w czasie i zobaczą rzymski legion za rządów Augusta.

UM Czeladź
Noc muzeów w Muzeum Saturn w czeladzi

W trakcie tegorocznej nocy muzeów w Muzeum Saturn w Czeladzi odwiedzający będę mogli przenieść się w czasie do czasów antycznych, kiedy to za rządów Augusta w latach 30. p.n.e., najpewniej w Hiszpanii, został utworzony Dwudziesty Pierwszy „Drapieżny” legion - Legio XXI Rapax.

Legion zniknął z historii na przełomie lat 80. i 90. n.e. Mówi się, że być może został karnie rozwiązany przez Domicjana, albo zniszczony podczas walk w Panonii. Stacjonował głównie w prowincjach Germania Górna i Dolna. Sławę zdobył biorąc udział m.in. w podboju Recji (15 r. n.e.), buncie legionów nadreńskich i późniejszych kampaniach odwetowych Germanika przeciwko germańskim plemionom (14-16 r. n.e.), wojnie domowej Roku Czterech Cesarzy (69 r.n.e.) czy tłumieniu powstania Batawów (70 r.n.e.). Była to chyba jedna z najbardziej charakternych i niepokornych jednostek, jakie Rzym kiedykolwiek wystawił.

Prawdziwy legion

Życie codzienne oraz działania wojenne rzymskich legionistów z II poł. I wieku n.e. odtworzy grupa Legio XXI Rapax. Założona została w 2003 r. w Niemczech, od roku 2008 rozpoczęła swoją działalność także w Polsce. Dziś skupia ponad 100 wyekwipowanych legionistów. Ich członkowie w większości pochodzą z Polski, ale również z Niemiec, Luksemburga, Czech i Holandii.

W programie wydarzenia:

  • wielka parada – przemarsz legionu z Term Rzymskich ulicą Dehnelów do siedziby Muzeum Saturn,
  • pokaz wyszkolenia legionu rzymskiego,
  • pojedynki legionistów i gladiatorów,
  • targ niewolników,
  • stanowiska edukacyjne m.in. prezentacja wojskowego i cywilnego wyposażenia – replik, broni, pancerzy, narzędzi, ubrań, butów, namiotów, naczyń.

Noc muzeów odbędzie się 1 maja o godz. 13.00 na terenach zielonych wokół Muzeum Saturn. Na zakończenie wydarzenia, o godz. 17.30, we wnętrzach Muzeum Saturn odbędzie się koncert Magdaleny Brudzińskiej Klezmer Trio.

czytaj więcej:

Ostatni etap

Postępy pracy przy przebudowie cechowni

Festiwal gorczycki

Festiwal im. G. G. Gorczyckiego to 11 świetnych koncertów

Zbigniew Cierniak w ŚLĄZAQ

Śląsk ambasadorem Śląska. "Muzycznych flirtów się nie boimy"

19. Sosnowieckie Dni Literatury rozpoczęły się pokazem mody

Trwają 19. Sosnowieckie Dni Literatury. „Boskie Buenos” i...

Lokal na kulturę sosnowiec

Kolejna edycja konkursu „Lokal na Kulturę” rozstrzygnięta

Juromania

Już w najbliższy weekend odbędzie się Juromania

Wystawa Korolkiewicza w Zamku Sieleckim

„Gry dorosłych" - wystawa Łukasz Korolkiewicza