Z Dąbrowy Górniczej znika popularna kładka. Prowadziła do Centrum Handlowego "Pogoria"

Po 15 latach Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej zdecydował o rozbiórce kładki dla pieszych nad ulicą Sobieskiego. Dzięki niej mieszkańcy mogli dostać się na pierwsze piętro Centrum Handlowego Pogoria. Likwidacja kładki wchodzi w część prac prowadzonych w ramach przebudowy głównej osi miasta.

UM w Dąbrowie Górniczej/Dariusz Nowak
Kładka nad Sobieskiego do rozbiórki

Kładka nad ulicą Sobieskiego została rozebrana

We wtorek, 11 lipca rozpoczęły się prace rozbiórkowe kładki nad ulicą Sobieskiego, łączącej ul. 3 Maja z Centrum Handlowym Pogoria. Przypomnijmy, że kładka została oddana do użytku w 2008 roku, a jej likwidacja to część prac w ramach przebudowy głównej osi miasta. Prace zakończą się 13 lipca.

- Stalową konstrukcję zastąpi przejście dla pieszych przez ulicę, które dla osób starszych, z niepełnosprawnościami, rodziców z wózkami, nie będzie barierą architektoniczną, jaką właśnie była kładka. Dzięki temu dostanie się na drugą stronę skróci się trzykrotnie - wyjaśnia Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Obecnie na ul. Sobieskiego ruch samochodów w obu kierunkach odbywa się jezdnią w stronę centrum. Po zakończeniu modernizacji torowiska tramwajowego i jezdni w kierunku Będzina, na przejściu dla pieszych zostanie uruchomiona sygnalizacja świetlna.

Nowe ronda w Dąbrowie usprawnią ruch

W ramach przebudowy głównej osi miasta, od granicy z Będzinem – wzdłuż ul. Sobieskiego, Królowej Jadwigi i Piłsudskiego – do ronda Budowniczych Huty Katowice modernizowane jest torowisko tramwajowe.

Tramwaje powinny wyjechać na nie we wrześniu. W ramach prac uwzględniony zostały także zmiany na jezdniach, które m.in. zyskują nową nawierzchnię i powstają na nich ronda. Organizacja ruchu pojawi się na skrzyżowaniach:

  • ul. Sobieskiego i ul. Chopina,
  • ul. Królowej Jadwigi i ul. Wojska Polskiego,
  • ul. Królowej Jadwigi, al. Piłsudskiego,
  • ul. Poniatowskiego i ul. Majakowskiego,
  • al. Piłsudskiego i ul. Graniczną,
  • al. Piłsudskiego i ul. Morcinka i ul. Leśną,
  • al. Piłsudskiego i ul. Tysiąclecia.
– Zdecydowaliśmy się na takie rozwiązania, bo ronda w miejscu klasycznych skrzyżowań to najlepszy sposób na usprawnienie i upłynnienie ruchu – podkreśla Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.
Zatrzymani

Może Cię zainteresować:

Policjanci zatrzymali trzech poszukiwanych mężczyzn. Jeden z nich ukrywał się w Międzyzdrojach

Autor: Martyna Urban

10/07/2023