XX-wieczne Stare Piaski w Czeladzi odwzorowane szczegółowo znalazły się na makiecie

Do czasu otwarcia Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi oglądać można makietę ze szczegółowym odwzorowaniem Starych Piasków.

Od niedzieli (3 lipca) w kościele Matki Bożej Bolesnej w Czeladzi, będzie można podziwiać makietę przedstawiającą Stare Piaski. Makieta w kościele dostępna dopóki nie zostanie uruchomione Muzeum Zagłębiowskiego Górnictwa Węglowego w rewitalizowanej cechowni byłej kopalni Saturn.

Piękno XX wieku

Makieta powstawała przez wiele miesięcy, aby wyglądu Starych Piasków z początku XX został precyzyjnie odtworzony. Powstała szczegółowa zabudowa osiedlowa, a także budynki dawnej kopalni Czeladź. To wszystko ukazuje uroki tego małego, górniczego miasteczka.

Francuscy właściciele zadbali o to, by górnicy pracujący w ich kopalni mieli godne warunki do zamieszkania i wszystko to, co potrzebne jest do życia także poza pracą. Na dodatek projektowali i budowali tak, by całość miała architektoniczny urok. I trzeba przyznać, że im się to udało, a Stare Piaski po dzień dzisiejszy, mimo zniszczenia przez powojenną zabudowę układu architektonicznego, swoim urokiem mogą konkurować z innymi pogórniczymi osiedlami na Śląsku i Zagłębiu – opowiada burmistrz Zbigniew Szaleniec.

czytaj więcej:

Pianino szpilman sosnowiec muza

Szpilman wraca do Sosnowca. Jego syn otworzy wystawę w Muzie

Dni Czeladzi 2022

Co zaplanowano na tegoroczne Dni Czeladzi

Dzień Weterana w Czeladzi

Dzień Weterana na Starym Rynku w Czeladzi

Spacer teatralny w Sosnowcu

Kolejny spacer teatralny w Sosnowcu

120-lecie Sosnowca

Wydarzenia z okazji 120-lecia Sosnowca

Spotkanie z fotografiami w Czeladzi

Warsztaty fotograficzne w Miejskiej Bibliotece w Czeladzi

760 lat lokacji miasta Czeladź

760-lecie nadania praw miejskich: Czeladź będzie świętować