Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach? Nie, w Sosnowcu! „Rzeczywiście, napis mógł wprowadzać w błąd”

Wydział Farmacji Śląskiego Uniwersytetu Medycznego jest w Sosnowcu – nie w Katowicach. Dlatego napis na budynku ŚUM w Dańdówce został w końcu odpowiednio „zmodyfikowany”.

Fot. Wikipedia
Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu

Wydział Nauk Farmaceutycznych został powołany do życia zarządzeniem ministra zdrowia i opieki społecznej w lipcu 1971 roku. Początkowo siedziba wydziału mieściła się w kampusie Śląskiej Akademii Medycznej w Zabrzu-Rokitnicy, ale od października 1973 główna siedziba Wydziału Farmaceutycznego została przeniesiona do budynku przy ul. Jagiellońskiej 4 w Sosnowcu.

Po kilku przeprowadzkach (m.in. na ul. Ostrogórską, a później na Narcyzów i Kasztanową), w 2006 roku do użytku oddany został wyremontowany budynek przy ul. Jedności 8 w Dańdówce, który stał się główną siedzibą wydziału. W 2010 rozpoczęto rozbudowę tego obiektu – powstał kampus i przeniesiono tu wszystkie jednostki organizacyjne.

Dziś Wydział Nauk Farmaceutycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Sosnowcu jest jednym z największych wydziałów farmaceutycznych w Polsce. Jeszcze niedawno na budynku wydziału znajdował się napis, który informował: „Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach”. I właśnie o to wprowadzające w błąd „w Katowicach” chodziło. Władze Sosnowca rozmawiały ze Śląskim Uniwersytetem Medycznym na ten temat. W efekcie „w Katowicach” zniknęło z dachu budynku.

Część napisu została zdemontowana – mówi Agata Pustułka, rzeczniczka Śląskiego Uniwersytetu Medycznego. – To efekt wspólnych przemyśleń z władzami Sosnowca – rzeczywiście, napis mógł wprowadzać w błąd. Mamy zresztą filie w wielu miastach regionu, ostatnio powstała filia w Bielsku-Białej, gdzie 9 października 75 studentów rozpocznie naukę na kierunku lekarskim.

Wydział Nauk Farmaceutycznych w Sosnowcu jeszcze ze starym napisem. Fot. Wikipedia
Tor przeszkód w Przystanku Otwartej Kultury w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Przystanek Otwartej Kultury zaprasza na „tor przeszkód”. Urządzenie skonstruowane w Politechnice Śląskiej ma pomóc w zrozumieniu osób niewidomych

Autor: Urszula Gołkowska

28/09/2023

Laboratorium

Może Cię zainteresować:

Bezpłatne badania w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim dla mieszkańców, którzy skończyli „pięćdziesiątkę”

Autor: Urszula Gołkowska

29/09/2023