Wstępne lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych. Jeden z nich powstanie w Dąbrowie

Podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki wraz z Daniel Obajtkiem, prezesem Orlenu ujawnili wstępne lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych. Wśród siedmiu wymienionych miejscowości znalazła się Dąbrowa Górnicza. Marcin Bazylak, prezydent miasta zapowiedział, że podczas realizacji tego projektu, najważniejsze będzie bezpieczeństwo mieszkańców.

Zdj. ilustracyjne
W Dabrowie Gorniczej powstanie mały reaktor jadrowy

W poniedziałek, 17 kwietnia odbyła się konferencja prasowa z udziałem Mateusza Morawieckiego i Daniela Obajtka. Prezes PKN Orlen przedstawił listę siedmiu lokalizacji, w których powstaną realizowane przez spółkę Orlen Synthos Green Energy spółkę Orlen Synthos Green Energy reaktory BWRX-300. Wśród nich znalazły się: Ostrołęka, Włocławek, okolice Warszawy, Stawy Monowskie, Kraków, Tarnobrzeg-Stalowa Wola oraz Dąbrowa Górnicza.

Obecnie wiadomo, że w Dąbrowie co najmniej cztery reaktory miałyby stanąć obok zakładów hutniczych Arcelor Mittal, które miałyby być głównym odbiorcą energii. Również te zakłady miałby być odbiorcą energii z reaktora, którego lokalizację zaproponowano w Krakowie.

- Dokonaliśmy wstępnych badań, ale potrzebne przez dwa lata będą badania geofizyczne i dialog społeczny. Do końca roku przedstawimy w sumie 20 lokalizacji - poinformował Daniel Obajtek.

Prezes spółki Orleni zapowiedział, że pierwszy blok SMR mógłby zostać uruchomiony w Polsce w 2029 roku. Należy wyjaśnić, że SMR to małe reaktory modułowe, które mają moc nie większą niż 300 MW.

Bazylak: "Dla naszej społeczności najważniejsze jest bezpieczeństwo"

Do słów Daniela Obajtka odniósł się prezydent Dąbrowy Górniczej. Marcin Bazylak, podkreślił, że podczas realizacji inwestycji najważniejsze jest bezpieczeństwo mieszkańców miasta.

- Zrobimy wszystko, żeby zostało ono naszym mieszkańcom zapewnione. Dlatego zaproszę do współpracy ekspertów, którzy pomogą nam dobrze przygotować się do tego dialogu - podkreślił Bazylak.

Prezydent Dąbrowy Górniczej poddał wątpliwości przeprowadzone przez rząd badania geologiczne. Dodatkowo ważnym aspektem dla miasta jego zdaniem są strefy bezpieczeństwa i ochrony jakie muszą być zapewnione dla takiej instalacji oraz obszar nimi objęty. - Budowa reaktora to także wyzwanie hydrologiczne. Dlatego chciałbym wiedzieć, jak i z jakich źródeł będzie zabezpieczana woda do chłodzenia reaktora. Te i kolejne pytania wyślemy do prezesa Orlenu.
Janusz Michałek prezes KSSE

Może Cię zainteresować:

Janusz Michałek w ŚlązaQ: Amerykańska firma chce produkować na Śląsku energię w reaktorze jądrowym SMR

Autor: Michał Wroński

24/03/2023