Wspólna inwestycja Dąbrowy Górniczej i PKP PLK w Gołonogu powoli zbliża się do końca. Kiedy przejedziemy pod wiaduktem?

Za kilka tygodni będzie można przejechać pod nowym wiaduktem w Gołobogu. – Z końcem kwietnia wiadukt, oba ronda i nowa droga mają być gotowe – zapowiada Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

Trwają prace w Gołonogu w ramach inwestycji „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – Etap III”. Powinny zakończyć się w drugiej połowie 2023 roku. To wspólna inwestycja miasta i PKP PLK, która kosztuje 55 milionów złotych netto. W Gołonogu zmieni się nie tylko układ torowy, ale i drogowy – z dwoma rondami, na skrzyżowaniach al. Zagłębia Dąbrowskiego z ul. Uklańskiego oraz ul. Parkowej z Wczasową, nowymi chodnikami z wydzieloną częścią dla rowerzystów. Powstaną też miejsca parkingowe.

Warto przypomnieć, że od grudnia zeszłego roku pasażerowie mogą już korzystać z drugiego nowego peronu na przystanku w Gołonogu – zakończyły się wówczas prace torowe i sieciowe między Dąbrową Górniczą i Dąbrową Górniczą Ząbkowicami, a pociągi zaczęły kursować po dwóch torach. Na peronie pojawiły się już tablice informacyjne, oznakowanie, wiaty i ławki.

Co się dzieje teraz na placu budowy? – Obecnie trwa budowa drogi, która pozwoli zapomnieć o staniu przed rogatkami i umożliwi pieszym, rowerzystom i kierowcom bezpieczne przejście i przejazd pod nowym wiaduktem. Droga prowadzić będzie do rond budowanych po obu stronach torów. Z tego po stronie alei Zagłębia Dąbrowskiego już korzystacie, zarys drugiego widać już po drugiej stronie torów – poinformował w mediach społecznościowych Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej. – Teraz najważniejsza wiadomość: z końcem kwietnia wiadukt, oba ronda i nowa droga mają być gotowe – dodał.

Właśnie na koniec kwietnia wykonawca, firma Nowak-Mosty, planuje otwarcie przejazdu pod wiaduktem. To z kolei umożliwi likwidację tymczasowej drogi, a także tymczasowego przejazdu przez tory. Dzięki temu nowy peron zostanie dodatkowo wydłużony o 23 metry.

W Dąbrowie Górniczej ruszy budownictwo TBS

Może Cię zainteresować:

TBS w Dąbrowie Górniczej: powstaną 3 bloki i 168 mieszkań. Jest dotacja Programu Wsparcia Budownictwa Socjalnego i Komunalnego

Autor: Redakcja

03/03/2023

Dąbrowa Górnicza Przebudowa dworca PKP 1

Może Cię zainteresować:

Przebudowa dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej coraz bliżej końca

Autor: Michał Wroński

28/02/2023