Władysław Szpilman wraca do domu. Dziś w Muzie otwarcie sali pamięci słynnego pianisty

Dzisiaj, w środę 19 kwietnia 2023 r., w sosnowieckiej Muzie wielkie wydarzenie - nadanie sali imienia Władysława Szpilmana, pochodzącego z Sosnowca genialnego pianisty i kompozytora oraz inauguracja stałej ekspozycji "Szpilman znaczy Muzyk". Uroczystość uświetni swoją obecnością syn pianisty, Andrzej Szpilman.

19 kwietnia o godz. 18.00 obędzie się w Sali Widowiskowo-Koncertowej Muza w Sosnowcu (ul. Warszawska 2) koncert "Wieczór z Pianistą – Wspomnienie o Władysławie Szpilmanie". Godzinę później zaplanowano uroczystość nadania Muzie imienia Władysława Szpilmana oraz otwarcie stałej ekspozycji "Szpilman znaczy Muzyk".

Wystąpią:

  • Marek Bracha – fortepian
  • Andrzej Szpilman – słowo

Andrzej Szpilman przeczyta fragmenty książki "Pianista", autorstwa swojego ojca, przy akompaniamencie Marka Brachy, jednego z najlepszych współczesnych pianistów, komentatora Konkursu Chopinowskiego.

Syn Władysława Szpilmana, Andrzej, mieszka za granicą. Do Sosnowca przyjechał specjalnie na uroczystość poświęconą ojcu.

- Zawsze byłem poruszony tym, jak Sosnowiec dba o pamięć o moim ojcu. Wracam do Sosnowca, gdzie czuję się jak w domu. Od wielu lat obserwuję rozsądną politykę kulturalną w Sosnowcu. Trzeba wiedzieć, że człowiek jest kształtowany przez swoje otoczenie, ludzi. Mój ojciec tu wyrósł, tu uczył się wiolonczeli, potem fortepianu - mówi Andrzej Szpilman.

Szpilman. Bohater lokalnej sosnowieckiej tożsamości

Władysław Szpilman urodził się w 1911 roku w Sosnowcu, zmarł w 2000 r. w Warszawie. Był kompozytorem, aranżerem, pianistą żydowskiego pochodzenia. Historia jego życia zainspirowała Romana Polańskiego do nakręcenia oscarowego filmu "Pianista". Obok Jana Kiepury i Jacka Cygana, Władysław Szpilman jest jednym z najbardziej kultywowanych bohaterów lokalnej tożsamości w Sosnowcu.

Motywem przewodnim wystawy "Szpilman znaczy Muzyk" w Muzie jest działalność muzyczna Władysława Szpilmana. Skupiona wokół pozyskanych przez Sosnowiec obiektów (m.in. pianina, na którym artysta komponował oraz jego pióra - oba przedmioty zostały kupione przez miasto na aukcji organizowanej przez dom DESA Unicum w Warszawie) ekspozycja jest próbą zaprezentowania Szpilmana jako artysty wszechstronnego. Komponował nie tylko muzykę rozrywkową, z której jest najbardziej znany, ale także muzykę klasyczną. Był wybitnym pianistą i autorem muzyki do filmów, a także szefem kameralnego Kwintetu Warszawskiego, z którym koncertował na całym świecie. To on wymyślił festiwal w Sopocie i skomponował sygnał Polskiej Kroniki Filmowej, uznany przez autorytety muzyczne za mistrzowski.

Bilety na koncert są jeszcze dostępne w cenie 20 zł:

  • online na stronie kiepura.pl
  • w kasie biletowej ECK, ul. Będzińska 65
  • w kasie biletowej MUZA, ul. Warszawska 2
Pianino szpilman sosnowiec muza

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec upamiętni Władysława Szpilmana. Wystawą i nową nazwą Muzy. Do miasta przyjedzie syn pianisty

Autor: Redakcja

04/04/2023

Władysław Szpilman

Może Cię zainteresować:

Pięć śląsko-zagłębiowskich historii rodziny Szpilmanów. Opowiada Andrzej Szpilman, syn legendarnego "Pianisty"

Autor: Marcin Zasada

06/05/2022

Ulica Sienkiewicza w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Kolorowy Sosnowiec z lat 30. Miasto, które z zazdrością i dumą spoglądało na sąsiedni Śląsk [GALERIA]

Autor: Martyna Urban

20/01/2023

czytaj więcej:

Pianino szpilman sosnowiec muza

Szpilman wraca do Sosnowca. Jego syn otworzy wystawę w Muzie

Koncert „Wieczór z Pianistą – Wspomnienie o Władysławie Szpilmanie”

Muza pod patronatem Szpilmana

"Telewizja kłamie"

"Telewizja kłamie" na Sali Widowiskowo – Koncertowej MUZA

Artystyczne spojrzenia różne

„Artystyczne spojrzenia różne”. Wystawa w GSW Elektrownia

Spektakle w Polskim Języku Migowym w Sosnowcu

Spektakle z tłumaczeniem na Polski Język Migowy

Dni Czeladzi 2022

Co zaplanowano na tegoroczne Dni Czeladzi

Festiwal folklorystyczny zagłębie i sąsiedzi

Międzykulturowy Festiwal Folklorystyczny w PKZ