W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu powiększono pracownię bronchofiberoskopii. „Każdego roku w pracowni wykonujemy ponad 400 badań i zabiegów”

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 5 św. Barbary w Sosnowcu otwarta została nowa, powiększona część pracowni bronchofiberoskopii. W pracowni jest teraz drugie stanowisko do wykonywania badań endoskopii układu oddechowego.

Pracownia została uroczyście otwarta w piątek, 31 marca, przez pełniącego obowiązki dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 5 św. Barbary w Sosnowcu dr. Bartosza Straszaka i lekarza naczelnego placówki – Martę Frejowską. Pracownia otrzymała drugie stanowisko do wykonywania badań endoskopii układu oddechowego. Jak poinformowała placówka w mediach społecznościowych, nowoczesna i wysokospecjalistyczna pracownia wyposażona jest w automatyczną szafę do suszenia i przechowywania endoskopów, automatyczną myjnię, zestaw EBUS, aparat USG, zestaw do kriobiopsji płuc oraz wideobronchoskop EBUS. Sprzęt kosztował 2 miliony złotych. Jego zakup został dofinansowany ze środków Ministerstwa Zdrowia w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej (zadanie: „Zakup sprzętu do diagnostyki i leczenia raka płuca”).

Możliwości tej pracowni to przede wszystkim diagnostyka, którą realizujemy poprzez wykonywanie badań na tym wysokospecjalistycznym sprzęcie. EBUS, czyli bronchofiberoskopia z ultrasonografią wewnątrzoskrzelową to inwazyjne badanie układu oddechowego, zwykle określane ultrasonografią przezoskrzelową. Jest to jedno z najnowocześniejszych metod diagnostycznych chorób dróg oddechowych. Metoda ta jest stosowana w diagnostyce raka płuc, grużlicy, sarkoidozy i chłoniaków. Jego wykonanie umożliwia nam ocenę struktur zlokalizowanych w obrębie drzewa oskrzelowego, w przeciwieństwie do klasycznej bronchofiberoskopii, podczas której ocena podlega wyłącznie błona śluzowa. Każdego roku w pracowni wykonujemy ponad 400 badań i zabiegów, to bardzo dobry wynik, za który serdecznie dziękuję całemu mojemu zespołowi – powiedziała lek. Marta Frejowska, kierownik oddziału pulmonologii sosnowieckiego szpitala.

Angiograf w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

Może Cię zainteresować:

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu ma nowy angiograf. Sprzęt kosztował niemal 4,5 mln złotych

Autor: Redakcja

29/12/2022

Zagłębiowskie Centrum Onkologii

Może Cię zainteresować:

Dwie nowe poradnie powstały w Zagłębiowskim Centrum Onkologii. „Będą uzupełnieniem dla działających w szpitalu tożsamych dziedzinowo oddziałów”

Autor: Redakcja

15/03/2023

czytaj więcej:

Wyremontowana pracownia endoskopii przewodu pokarmowego w WSS nr 5

Zmodernizowana pracownia w szpitalu św. Barbary w Sosnowcu

Dwa nowe oddziały działają w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim

W sosnowieckim szpitalu działają nowe oddziały

Sosnowiecki Szpital Miejski

W maju ruszy nowy oddział w Sosnowieckim Szpitalu Miejskim

Angiograf w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym

Sosnowiecki szpital ma nowy angiograf za niemal 4,5 mln zł

Operator Sterylizatorni w Sosnowcu

Szpital w Sosnowcu o „Nieznanych zawodach szpitalnych"

Zatruli się denaturatem Dąbrowa Górnicza

Zatruli się denaturatem. Ich stan jest ciężki

Przekazanie nowych karetek pogotowiu w Sosnowcu

Pogotowie Ratunkowe w Sosnowcu ma 3 nowe ambulanse