W Sosnowcu znów będą rozdawać budki lęgowe dla jerzyków. Tym razem zamówionych ma zostać 100 domków. Ptaki przylecą w maju

Trzy lata temu została zainaugurowana akcja „Jerzyki – pomoc w walce z komarami”. W 2020 roku sosnowiecki magistrat rozdał spółdzielniom i wspólnotom 150 domków dla tych ptaków. Teraz miasto znów „stawia na jerzyki” i rozda kolejne budki lęgowe – tym razem 100.

Wikipedia
Jerzyk

Jerzyki zostały docenione szczególnie w ostatnich latach – są niezastąpione w „walce” z komarami. Jeden ptak może zjeść do 20 tysięcy owadów dziennie, a w ciągu sezonu lęgowego – nawet 2,5 miliona! Jerzyki żyją głównie w centrach dużych miast, zakładając gniazda w budynkach. Według szacunków Monitoringu Pospolitych Ptaków Lęgowych, w latach 2013–2018 populacja lęgowa w Polsce liczyła 64-187 tysięcy par, jednak od lat 90. jerzyków z miast ubywa. Jerzyki, objęte w naszym kraju ochroną gatunkową ścisłą, tracą dogodne miejsca lęgowe z powodów remontów czy termomodernizacji budynków. Dlatego właśnie powstają skrzynki lęgowe o odpowiedniej konstrukcji dla jerzyków.

W Sosnowcu rozdawane już były budki lęgowe dla tych ptaków – spółdzielniom mieszkaniowym i wspólnotom. Teraz miasto zamówi kolejnych 100 sztuk. – Budki rozdysponowane będą nie tylko wśród mieszkańców spółdzielni i wspólnot, ale trafią także do zabudowy jednorodzinne, przy czym nie mogą być to domy parterowe. W sumie będziemy mieli w Sosnowcu ponad osiemset budek dla ptaków, których rola w walce z komarami jest nie do przecenienia – mówi Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.

Jak podkreślają w sosnowieckim magistracie, rolą mieszkańców będzie umieszczenie budek na administrowanych przez siebie budynkach i zapewnienie im prawidłowej obsługi – chodzi o przeglądy konserwacyjne, okresowe czyszczenie ze starego materiału gniazdowego, zabezpieczenie otworów na zimę i, rzecz jasna, otwarcie przed majowym przylotem ptaków. – Budkę lęgową należy umieścić jak najwyżej, najlepiej na ścianie powyżej drugiego piętra w miejscu, gdzie ptaki mają swobodny dolot, ptakom nie mogą przeszkadzać drzewa czy sztuczne konstrukcje. Budki należy wieszać na ścianach wschodnich lub północnych tak, żeby zabezpieczyć je przed nadmiernym nagrzewaniem w czasie letnich upałów, co grozi przegrzaniem i śmiercią piskląt – informuje Urząd Miasta.

Kamień węgielny pod budowę siedziby Sądu Rejonowego w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowieckie „Zagłębie Służb” rozrasta się. Sąd Rejonowy będzie miał nową siedzibę za 100 milionów złotych

Autor: Grzegorz Lisiecki

21/03/2023

Na terenie minizoo instalowany jest monitoring

Może Cię zainteresować:

Tablice ostrzegawcze i regulamin są ignorowane, sosnowieckie minizoo będzie więc monitorowane. Trwa instalacja 16 kamer

Autor: Redakcja

20/03/2023