W Sosnowcu reagują na nowe obostrzenia wprowadzane przez rząd. „Chcemy, by było sprawiedliwie”

Od 1 grudnia rząd wprowadził nowe obostrzenia, które obejmą przedsiębiorców, kulturę i sport. Trudno je będzie jednak wyegzekwować, skoro nie ma odpowiednich przepisów pozwalających sprawdzać paszporty covidowe. W tej sytuacji Sosnowiec wprowadza swoje rozwiązania.

Konferencja w Sosnowcu

– W Sosnowcu nie boimy się paszportów, bo jak widać działają pozytywnie. W zamian szukamy rozwiązań. Nie zgadzamy się na żadną segregację i złe traktowanie ludzi – tymi słowami rozpoczął środowy briefing prasowy prezydent Sosnowca, Arkadiusz Chęciński.

Zniżki? Tak, ale...

Jak podkreślił, miasto nie zamierza nikogo do niczego zmuszać. Jasno stwierdził, że każdy kto dobrowolnie okaże zaświadczenie o przebytej chorobie, szczepieniu lub przeprowadzonym teście będzie mógł skorzystać z jednostek kultury. Ci, którzy samodzielnie, bez niczyjego zmuszania pokażą paszport covidowy będą mogli skorzystać ze zniżek, które oferują sosnowieckie instytucje.

– Przecież miasto za to odpowiada. Kolejne obostrzenia powodują, że na tym tracimy. A przecież jako samorządy musimy ograniczać koszty. Chcemy, by było sprawiedliwie. Nie chodzi o to, by rząd wprowadzał loterie dla osób zaszczepionych, a tych którzy tego nie zrobili traktował inaczej. Przecież to właśnie segregacja – przekonywał prezydent.

Teatr i sportowe obiekty

W briefingu udział wzięli także przedstawiciele miejskich instytucji. Dyrektor Teatru Zagłębia przyznała, że na grudzień placówka wysprzedała już wszystkie bilety. Dlatego wprowadzone od 1 grudnia obostrzenia są dla nich dużym utrudnieniem. – Zachęcamy, by kultura była otwarta. Dlatego będziemy prosili o dobrowolne okazanie paszportu covidowego naszych widzów. Proszę, czujmy się w teatrze bezpiecznie – zaapelowała do wszystkich Iwona Woźniak, dyrektor sosnowieckiego teatru.

Zaznaczyła, że już od stycznia na widzów czekać będą specjalne zniżki. By móc z skorzystać z kilkunasto- lub kilkudziesięcioprocentowej ulgi, wystarczy dobrowolnie okazać właściwy dokument.

Podobnie będzie w obiektach sportowych. Takich jak miejskie baseny, między innymi na Klimontowie czy przy Bohaterów Monte Cassino. Zresztą tam zniżki obowiązują już od dawna. Teraz pojawią się nowe ulgi – 20% od ceny biletu. – Wystarczy, że każdy chętny do skorzystania z naszej oferty dobrowolnie okaże paszport – podsumowuje Jerzy Górak z Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Szczepmy się

Urzędnicy przypominają przy okazji o prowadzonych w mieście szczepieniach.

– Jeśli jeszcze ktoś się nie zdecydował, zachęcamy. W ostatnich miesiącach zauważamy znaczący wzrost liczny zaszczepionych. Od maja zaszczepiliśmy w naszym punkcie 65 tys. osób, we wrześniu i październiku po 3 tys., a w listopadzie już 9 tys. Cieszymy się, że zainteresowanie z dnia na dzień rośnie, bo to oznacza że pozwoli nam to bezpiecznie przejść przez czwartą falę – mówi Dariusz Skłodowski, pełnomocnik prezydenta Sosnowca ds. sytuacji epidemicznej związanej z COVID-19.

Unijny certyfikat, zwany też paszportem covidowym, umożliwia swobodne podróżowanie po krajach UE w czasie pandemii. Mogą go pobrać osoby, które przeszły koronawirusa, otrzymały negatywny wynik testu albo zostały w pełni zaszczepione. Dotąd certyfikat był ważny przez rok od przyjęcia drugiej dawki szczepionki (w przypadku szczepionki Johnson&Johnson – pierwszej i jedynej dawki). Polskie Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się jednak wydłużyć ważność certyfikatów o kolejne 365 dni dla osób, które przyjęły dawkę przypominającą szczepionki.