W Sosnowcu powstaje Polskie Centrum Mody. Będzie kształcić młodych projektantów i nauczycieli

W Sosnowcu powstanie wyjątkowa w skali kraju placówka. Prawie 6 milionów złotych kosztować będzie adaptacja obiektu, do którego wprowadzi się szkoła – Polskie Centrum Mody. Cała kwota dotacji przekazanej na uruchomienie placówki to ponad 10 milionów złotych.

Fot. Arkadiusz Chęciński
Szkoła będzie działać w zarządzanym przez CKZiU budynku przy ul. Warneńczyka 9 w Sosnowcu

W przyszłym roku Sosnowiec ma zaprezentować nową placówkę edukacyjną. Będzie ona służyła uczniom, studentom, nauczycielom i wykładowcom. Z oferty skorzystają także przedstawiciele branży modowej.

– Jedyne Polskie Centrum Mody wpisane do systemu edukacji, które da szanse na uzyskanie i uzupełnienie wiedzy lub zmianę kwalifikacji zawodowych w tej branży, powstanie w Sosnowcu – zapowiada prezydent miasta Arkadiusz Chęciński.

Szkoła zostanie ulokowana w budynku przy ul. Warneńczyka 9. Obiekt należy do Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego. Oczywiście pomieszczenia muszą zostać dostoswane do nowych wymogów związanych ze specyfiką Centrum. Na ten cel udało się pozyskać dotację o całkowitej wartości 10 695 687,94 zł.

W salach znajdzie się miejsce na krojownię automatyczną, czyli urządzenie, które przyspiesza prace przy rozkroju tkanin i innych materiałów. Będzie też przestrzeń na laboratoria: techniczno–technologiczne, technik komputerowych oraz konstrukcji, projektowania i modelowania – tłumaczy Elżbieta Czernik, dyrektor CKZiU przy ul. Grota-Roweckiego. - Nie zabraknie też miejsca na kreatywne studio mody i stylizacji. Kupimy także maszyny, sprzęt, urządzenia techniczne i materiały eksploatacyjne w zakresie związanym z funkcjonowaniem centrów, odpowiadający najnowszym technologiom dla branży przemysłu mody. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Na adaptację obiektu, w tym zakup potrzebnych sprzętów i pomocy, przeznaczone zostanie 6 118 943,94 zł. Pozostałe środki posłużą w przeprowadzaniu szkoleń zawodowych.

Chcemy pomóc w podnoszeniu umiejętności nauczycielom, by mogli korzystać z najnowszych rozwiązań. Będziemy również oferować mieszkańcom szanse na podnoszenia kwalifikacji lub przekwalifikowanie zawodowego. Planujemy prowadzić zajęcia dla uczniów i słuchaczy szkół prowadzących kształcenie zawodowe, w szczególności w zakresie zajęć praktycznych obejmujących wybraną część programu nauczania danego zawodu oraz prowadzenie zajęć z zakresu kształcenia zawodowego dla studentów w danej dziedzinie – dodaje dyrektor Czernik.

Polskie Centrum Mody ma zostać otwarte w 2024 roku. Planowo prace zakończą się w maju. Przedsięwzięcie jest realizowane ze środków Krajowego Planu Odbudowy. Już teraz Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Sosnowcu ma w swojej ofercie przygotowanie do zawodów z branży modowej. W ramach wydziału techniczno-artystycznego uczniowie mogą skorzystać z klas: technik przemysłu mody, technik stylista, technik usług fryzjerskich, technik reklamy, technik fotografii i multimediów, krawiec, fotograf czy fryzjer.

Zielona pracownia w sp 35 sosnowiec

Może Cię zainteresować:

Dotacja na „Zieloną Pracownię” dla Szkoły Podstawowej nr 35. Placówka, która w tym roku będzie świętować 110-lecie, otrzyma nowoczesny sprzęt

Autor: Urszula Gołkowska

28/06/2023

Nowa hala sportowa przy SP35 w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Sosnowiec: Szkoła Podstawowa nr 35 w Porąbce ma w końcu nowoczesną halę sportową. Za 8,4 mln złotych

Autor: Redakcja

26/10/2023

Rewitalizacja Balatonu w Sosnowcu

Może Cię zainteresować:

Rozpoczyna się reaktywacja Balatonu. Nad staw wróci zegar słoneczny. Co jeszcze zmieni się w tym popularnym kiedyś miejscu wypoczynku sosnowiczan?

Autor: Urszula Gołkowska

26/10/2023